Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Małego Powstańca w Warszawie

Aktualności świetlicy

"LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO"- PSZCZOŁY

20.03.2019r. do naszej świetlicy zawitali przedstawiciele firmy Wild Trip Company, aby okazać uczniom z klas 1 lekcje przyrody na żywo. Tamatem zajęć były pszczoły. Każda grupa podczas trwających 45 minut warsztatów mogła dowiedzieć się jakie pszczoły można spotkać w ulu i jakie funkcje i zadania pełnią, na czym polega praca pszczelarza oraz jakimi narządziami posługują się ludzie wykonujący to zajęcie. Uczestnicy dowiedzieli się również jak wygląda proces produkcji miodu i wosku pszczelego. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały prowadzącej, a na koniec warsztatów próbały odnaleźć królową pszczół skrywającą się pośród setek swoich poddanych.

LEKCJA MUZEALNA "PRASKIE ZAWODY" W MUZEUM PRAGI

Klasa 1b wraz z panią Ewą wybrała się do Muzeum Pragi, aby poznać tajniki rzemieślników mieszkających kiedyś po prawej stronie Wisły. Okazało się, że przedstawiciele ginących zawodów nadal są na Pradze obecni. Szklarz, introligator, modystka, szewc, rymarz, krawiec - bo o nich mowa - do dnia dzisiejszego mają ręce pełne pracy, a nie zawsze jest komu przekazać swój fach i wiedzę. Uczniowie kl.1 b oglądali piękne wyroby - buty, kapelusze, parasole, szklane figurki i inne rękodzieła. Część z nich mogli dotknąć, a z częścią zapoznali się oglądając wystawę. Na koniec lekcji w muzealnej dzieci wykonały rysunki, które zostały w muzeum na pamiątkę naszej wizyty.

WYJŚCIE DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO

Na początku marca p. Ania zorganizowała dla uczniów z klasy 3a wyjście do Warszawskiego Muzeum Etnograficznego. Inspiracją do wizyty były legendy i podania ludowe, aby w otoczeniu autentycznych przedmiotów i ludowych dzieł sztuki odnaleźć, magiczną cząstkę rodzimego folkloru, będącego tłem naszych legend i podań.
W pierwszej sali można było zobaczyć wspaniałą ekspozycję narzędzi związanych z życiem codziennym, np.: z pracą na roli, hodowlą, zbieractwem, rybołówstwem, pszczelarstwem oraz rękodziełem i rzemiosłem. Dużą frajdą była możliwość wypróbowania swoich sił i umiejętności w warsztacie tkackim.
Kolejna sala muzeum to opowieść o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach odnoszących się do różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce.
Trzecia sala i ekspozycja "Czas Świętowania" w całości odnosi się do stroju ludowego, jako szczególnego ubioru przybieranego na wszelkiego rodzaju świętowanie, z którym łączą się taniec, muzyka, obrzędy. Nie zabrakło też ludowej sztuki będącej dziełem „zwykłych ludzi”, wyrażającej ich bliskość z wiarą, przyrodą i dniem codziennym. Ludzki los zamknięty w kawałku drewna czy wymalowany na tafli szkła przestaje być czymś lokalnym, prowincjonalnym. „Produkowane” na własny użytek dzieło nagle ujawnia swój ponadczasowy charakter – przyciąga uwagę, stanowi o uniwersalizmie tej sztuki.”
Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem oglądali kolejne eksponaty, dlatego wyjście do Muzeum uważamy za bardzo udane.

BAL KARNAWAŁOWY

Jak co roku, w szkole przy ul. Edelmana 2, odbyła się zabawa z okazji zakończenia karnawału. Tegorocznym tematem przewodnim imprezy był „ Magiczny Las”, co doskonale ukazywała piękna dekoracja sali gimnastycznej wykonana przez uczniów i nauczycieli. Wyprawę przez zaczarowany las dla dzieci z klas 0-1 poprowadziła p. Paulina wraz z p. Kubą, zachęcając dzieci do wspólnych tańców, zabaw z pokazywaniem czy też własnej ekspresji tanecznej. Drugą część balu dla klas 2-ich i 3-ich poprowadziły p. Małgosia i p. Ania, zagrzewając do tańca wszystkich zgromadzonych podczas zabawy. Dla starszych uczniów została zorganizowana dyskoteka. Podczas balu nastąpiła również prezentacja pięknych, oryginalnych strojów o tematyce leśnej, zaś wszyscy chętni mogli skorzystać z przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem p. Marzeny i p. Kasi fotobudki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej zabawy za ogromne pokłady pozytywnej energii i cudownie spędzony czas w magicznym lesie.

"OCHOTA NA KOTA"

Z okazji Światowego Dnia Kota (17.02) dzieci z klasy 1b i 1c wybrały się do punktu adopcyjno-informacyjnego "Ochota na kota" znajdującego się na ulicy Grójeckiej 79. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak prawidłowo opiekować się kotami i psami, jak pomagać kotom wolnożyjącym, jak funkcjonuje schronisko oraz jak zapobiegać bezdomności zwierząt. Po części edukacyjnej dzieci miały również okazję na wspólną zabawę z mieszkańcami schroniska.