Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Małego Powstańca w Warszawie

Lektury

Klasa I

Lektury obowiązkowe: 

- Jacob i Wilhelm Grimm "Jaś i Małgosia", Muzykanci z Bremy"

- Maria Kownacka "Plastusiowy pamiętnik"

- Hans Christian Andersen "Nowe szaty cesarza"

- Waldemar Cichoń "Cukierku, ty łobuzie!"

- Charles Perrault "Śpiąca królewna"

- Tove Jansson "Opowiadania z Doliny Muminków"

- Wanda Chotomska "Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy"

- Wybrane wiersze Jana Brzechwy

 

Klasa II

Lektury obowiązkowe: 

- Huhg Loffting "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"

- Hans Christian Andersen "Dziecię elfów", "Królowa Śniegu"

- Grzegorz Kasdepke "Savoir-vivre dla dzieci"

- Charles Perrault "Bajki"

- Małgorzata Strzałkowska "Rady nie od parady"

- Alan Alexander Milne "Kubuś Puchatek"

- Michael Bond "Miś zwany Paddington"

- Wybrane wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy

 

Klasa III

Lektury obowiązkowe: 

- Joanna Papuzińska "Asiunia"

- Marcin Pałasz "Sposób na Elfa"

- Maria Kruger "Karolcia"

- Hans Christian Andersen "Dziewczynka z zapałkami", "Królowa Śniegu"

- Mira Jaworczakowa "Oto jest Kasia"

- Agnieszka Frączek "Rany Julek! o Tym, jak Julian Tuwim została poetą"

- Hugh Lofting "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"

- Roman Pisarski "O psie, który jeździł koleją"

- Maria Kownacka "Kajtkowe przygody"

 

Klasa IV

Lektury obowiązkowe: 

- Jan Brzechwa "Akademia pana Kleksa"
- Janusz Christa "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"

- René Goscinny, Jean – Jacques Sempé "Mikołajek"
- Adam Mickiewicz "Powrót taty", "Pani Twardowska", "Pan Tadeusz" (opisy)
- Józef Wybicki "Mazurek Dąbrowskiego"
- Wybrane podania i legendy polskie

- Wybrane baśnie polskie i europejskie

- Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima

 

Klasa V

Lektury obowiązkowe:

- Ignacy Krasicki "Bajki"

- Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" (zwyczaje i obyczaje)
- Ferenc Molnar "Chłopcy z Placu Broni"
- Bolesław Prus "Katarynka"
- Henryk Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy"
- Wybrane mity greckie
- Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
- Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

Klasa VI

Lektury obowiązkowe:

- John Ronald Reuel Tolkien "Hobbit, czyli tam i z powrotem"

- Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz gang Niewidzialnych Ludzi"

- Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" (fragmenty sceny z koncertem Wokulskiego, polowanie)

- Juliusz Słowacki "W pamiętniku Zofii Bobrówny"

- Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

- Wybrane mity greckie

- Wybrane podania i legendy polskie

- Wybrane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Różewicza, Leopolda Staffa

- Wybrane pieśni i piosenki patriotyczne

 

Klasa VII

Lektury obowiązkowe:

- Charles Dickens "Opowieść wigilijna"

- Aleksander Fredro "zemsta"

- Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny I, V, VII, VIII

- Ignacy Krasicki "Żona modna"

- Adam Mickiewicz "Świtezianka", "Dziady. cz. II", "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Stepy akermańskie"

- Henryk Sienkiewicz "Latarnik"

- Stefan Żeromski "Syzyfowe prace"

- Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec"

- Wybrane wiersze Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

 

Klasa VIII

Lektury obowiązkowe:

- Jan Kochanowski - wybrane fraszki

- Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz"

- Antoine de Saint Exupery "Mały Książę"

- Juliusz Słowacki "Balladyna"

- Henryk Sieniewicz "Quo vadis"

- Sławomir Mrożek "Artysta"

- Melchior Wańkowicz "Ziele na kraterze" (fragmenty), "Tędy i owędy" (fragmenty)

- Wybrane wiersze Stanisława Barańczaka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mariana Hermana, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta, Stanisława Jerzego Leca