Szkoła Podstawowa nr 4
im. Marii Konopnickiej w Łęczycy

SPRAWOZDANIE Z INICJATYWY DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w tym roku do obchodów DBI pod hasłem „Działajmy razem”. Tegoroczne wydarzenie obchodziliśmy w dniach 04.02- 06.02. 2019r.

Relacja z przebiegu akcji https://youtu.be/CxhBF8Z-q_k

Aby propagować tę inicjatywę podjęliśmy szereg przedsięwzięć:

  1. Aby zapoznać uczniów, rodziców i nauczycieli z działaniami na rzecz bezpiecznego dostępu do Internetu umieściliśmy informację na stronie szkoły http://www.sp4leczyca.wikom.pl/ o przystąpieniu do akcji oraz zamieściliśmy „10 porad dla rodziców- Bezpieczny Internet”.
  2. W dniu 4 lutego odbył się pokaz filmów o tematyce bezpieczeństwa w sieci dla kas I-III i klas IV-VIII.
  3. Uczniowie klas IV-VIII wykonali plakaty, ze wskazówkami, jak chronić siebie i swój komputer przed zagrożeniami z sieci. Plakaty umieszczono na korytarzach oraz holu szkoły.
  4. W klasach I-III wychowawcy przeprowadzili pogadanki, uczniowie wykonali kolorowanki, które zaprezentowano na wystawie na korytarzach szkolnych.
  5. 5 lutego odbył się happening szkolny Każda z klas I-VIII przygotowała transparent, aby zamanifestować swoją wiedzę i świadomość na temat zagrożeń ze strony Internetu. Uczniowie klas I-III ubrali się w kolorowe koszulki, na których przyczepiono emblematy o DBI. Podczas happeningu p. J. Górecka – nauczyciel informatyki uczuliła uczniów na zagrożenia płynące z Internetu, ale również przedstawiła nam jego walory. Uczniowie z klasy 7a przygotowali informację o DBI i zaprezentowali taniec hip – hop do piosenki o Internecie.

Uczniowie klas I- III skupili się wokół chusty integracyjnej, na której umieściliśmy hasła o bezpieczeństwie w sieci.

Chusta w wielu kolorach podkreślała naszą przynależność jako obywateli świata do współodpowiedzialności za bezpieczeństwo podczas korzystania z dobrodziejstw cyfrowego świata. Wznieśliśmy okrzyk: „Działajmy razem. Bezpieczny Internet”.

  1. 6.lutego na lekcjach informatyki uczniowie klas IV- VIII rozwiązywali krzyżówki i quizy o bezpieczeństwie w sieci.
  2. 7. Uczniowie przygotowali folder „10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu” i rozdawali rodzicom.

8.6 lutego odbyła się debata na temat bezpiecznego korzystania z sieci z telefonu komórkowego.

9.Uczniowie klas szóstych biorą udział w Wojewódzkim Konkursie Informatycznym   "Dziś uczeń – jutro programista" – programowanie gry w Scratch – „Walczę z zagrożeniami sieci i ratuję jej użytkowników przed czyhającym na nich złem”.