![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
ROK SZKOLNY 2019/2020
Biblioteka szkolna: mgr Anna Załuska
Godziny pracy biblioteki: poniedziałek 10.00 - 14.00 środa bez wypożyczeń
Wolontariusze biblioteczni kontynuują głosne czytanie. Karinka, Ola, Lena i Kamil z Vb czytają przygody Lassego i Mai swoim młodszym kolegom. Seria detektywistyczna bardzo spodobała się i dzięki temu juz mamy nowych czytelników w naszej szkolnej bibliotece.
BOOKCROSING = UWOLNIJ KSIĄŻKĘ
Biblioteka szkolna zaprasza Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników Szkoły do udziału w akcji UWOLNIJ KSIĄŻKĘ! Akcja będzie trwała cały rok szkolny. Masz ciekawą książkę. - chcesz, by ją przeczytali inni? - nie masz dla niej miejsca w domu? Przynieś ją. Od 21 pażdziernika 2019 r. w naszej szkole ruszyła Akcja Bookcrossing –„Uwolnij książkę”. Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. i wzbudza duże zainteresowanie. Bookcrossing powstał, aby „uwalniać książki”, a tym samym dawać innym radość czytania. „Uwalnianie książek” - to idea nieodpłatnego przekazywania książek innym osobom, polegająca na pozostawianiu ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach specjalnie oznaczonych.
Wielu ludzi ze szkolnej społeczności posiada w domu książkę dawno przeczytaną, która stoi na półce zapomniana. I chętnie podzielą się nią z innymi, którzy chętnie ją przeczytają. Przyniesione książki wystarczy położyć na półkę, a zabrać do domu inne. Celem tej inicjatywy jest popularyzowanie czytania. To również potwierdzenie, że dzielenie się jest lepsze od posiadania!
KONKURS NA ZAKŁADKĘ - ZAPRASZAM KLASY I-III Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego "Książki kochamy i zakładki wyrabiamy!". Zgoda na publikacje wizerunku.
KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA KLAS IV-VIII Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie fotograficznym "Województwo Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 18 listopada 2019 r. Spośród złożonych prac do etapu międzyszkolnego zostanie wybranych pięć najlepszych.
CZYTANIE JEST COOL
CZYTANIE JEST COOL - w bieżącym roku szkolnym nasza biblioteka realizuje projekt wychowawczy "Kultura jest cool" i promuje czytelnictwo wśród uczniów zarówno tradycyjnych książek jak i coraz powszechniejszych audiobooków. Celem jest popularyzacja literatury dziecięcej i młodzieżowej, czytanie czasopism oraz promocja konkursów recytatorskich.
Nasza szkolna biblioteka to nie tylko zasoby biblioteczne ale licznie odwiedzający ją uczniowie i prężnie działający aktyw biblioteczny, który wolontaryjnie czyta książki młodszym kolegom. Są to uczniowie klasy 5b: Karinka Rumocka, Ola Frydrych, Lena Janiszewska i Kamil Warszawski.
W dniach 23- 27 września 2019 r. aktyw biblioteczny włączył się do akcji Tydzień Głośnego Czytania i pięknie zrealizował hasło: CZYTAM JA, CZYTASZ TY, CZY- TA- MY! Młodszym kolegom piątoklasiści przybliżyli historię Calineczki, Księżniczki, która nie mogła zasnąć z powodu ziarnka grochu, Kota w butach czy przygody Harry’ego Potter’a. Miło Nam było gdy otrzymaliśmy za tę akcję podziękowania z rąk Pani Agnieszki Pawliczak.
ROK SZKOLNY 2018 / 2019
Biblioteka szkolna: mgr Anna Załuska
"100 WIERSZY NA 100 - LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI"
W bieżącym roku szkolnym, by uczcić 100-lecie Niepodległości Polski, biblioteka szkolna ogłosiła akcję literacką "100 wierszy na 100-lecie Niepodległości Polski". Akcją zainteresowało się wielu naszych uczniów, co bardzo ucieszyło wszystkich wychowawców, a przede wszystkim pomysłodawczynię - bibliotekarkę Panią Annę Załuską oraz współorganizatorkę Panią Magdalenę Michlińską.
"MISIOWE BAJANIE, DZIECI ROZWESELANIE" Z ogromną przyjemnością włączyłyśmy tę akcję w listopadowe obchody Święta Misia organizowane przez Mały Samorząd. Podczas spotkania klas I – III, które zatytułowane zostało "Misiowe bajanie-dzieci rozweselanie", mogliśmy zobaczyć jak wielu naszych najmłodszych uczniów interesuje się poezją dziecięcą i podejmuje trud pracy nad tekstem literackim, by pięknie przeczytać lub z pamięci wyrecytować wiersz. Kochani Uczniowie! Bardzo Wam dziękujemy oraz tym wszystkim, którzy pomogli Wam przygotować się do wystąpienia.
"NIEPODLEGŁA W POEZJI I PROZIE Kolejną akcją było przygotowanie starszych uczniów do Konkursu Recytatorskiego "Niepodległa w poezji i prozie", organizowanego przez Bibliotekę Miejską, Filia nr 3 w Łodzi 22 listopada 2018 r. Brali w nim udział również uczniowie z pięciu łódzkich szkół. Rywalizacja była więc duża i poziom wysoki. Nasza uczennica z klasy 6a Lucynka zajęła II miejsce, druga szóstoklasistka Patrycja otrzymała jedno z trzech przyznanych przez jury wyróżnień. Jesteśmy więc bardzo usatysfakcjonowane. Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczniom biorącym udział w konkursie ! Niepodległa może być dumna!
"NIEPODLEGŁA OCZAMI DZIECKA" Ta sama biblioteka organizowała również Konkurs Plastyczny "Niepodległa oczami dziecka", do którego zgłosiłyśmy naszych najmłodszych uczniów szkoły. W klasie drugiej przeprowadziłyśmy warsztaty o tematyce patriotycznej. Uczennica z naszej szkoły, z kl.1a - Natalia została jego laureatką, zajmując w nim II miejsce. Z czterech przyznanych wyróżnień, dwa przypadły naszym uczennicom Ani z 1a oraz Zosi z 2a. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w koncercie wokalno-muzycznym, w wykonaniu uczniów Podstawowej nr 54, który wzruszył nas wszystkich przepięknym wykonaniem pieśni patriotycznych.
W styczniu 2019 r., o poranku, w wyjątkowej bo świątecznej atmosferze odbyła się recytacja patriotycznych wierszy dla Niepodległej. Sala języka polskiego została udekorowana zimowymi i świątecznymi ozdobami, a palące się świeczki stworzyły przytulną atmosferę. Przygotowana przez nauczycielkę Panią Dorotą Korycką ukazująca się w tle prezentacja podkreśliła szczególną i uroczystą chwilę. Recytatorami byli głównie uczniowie klasy VI b oraz IV a, ale też uczennica z klasy II a oraz VI a. Umiejętność artystycznej rozmowy o naszej Ojczyźnie nie brakowało tego dnia nikomu. Przepięknie recytowali znane patriotyczne utwory m.in.: K.I. Gałczyńskiego, C. K. Norwida, A. Mickiewicza ale również deklamowali te mniej znane. Wszystkie recytacje były naprawdę udane. W wielu wierszach cisza stała się znaczącym środkiem wyrazu. Recytowane wiersze dostarczyły słuchającym niesamowitych wrażeń. "WIOSENNE STROFY DLA CIEBIE" W ostatniej już edycji akcji "100 wierszy na 100-lecie Niepodległości Polski" wzięli udział nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III. Tym razem odbyła się ona pod hasłem "Wiosenne strofy dla Ciebie" podczas uroczystości Powitania Wiosny, którą organizowała Pani Magdalena Michlińska oraz Pani Dorota Pawlak wraz z Małym Samorządem . Dzieci powitały wiosnę wspólna piosenką wprowadzając słuchaczy w radosny i słoneczny nastrój. Uczniowie recytowali wiersze o budzącej się przyrodzie, o przyjaźni i wszystkim co nas cieszy i dodaje sił, pokazując tym samym swoją bezinteresowną miłość do drugiego człowieka i do swojej Ojczyzny.
Organizatorkami akcji "100 wierszy na 100-lecie Niepodległości Polski" były Pani Anna Załuska oraz Pani Magdalena Michlińska. Dziękujemy WSZYSTKIM za udział w akcji dla NIEPODLEGŁEJ!
20 listopada 2015 roku odbył sie konkurs krasomówczy "Pleciuga" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 40 w Łodzi ul. Praussa 2, w którym udział wzięli:
Damian Perliński kl. 3a
Jakub Lawin kl. 4
Ania Niechciał kl. 4
Marysia Prymaka kl. 4 Celem konkursu było:
- rozbudzenie wśród dzieci zamiłowania do języka polskiego,
- pielęgnowanie i upowszechnianie kultury żywego słowa,
- doskonalenie umiejętności logicznego i poprawnego formułowania myśli,
- rozwijanie inicjatyw twórczych w zakresie prezentowania bajek barwnym, bogatym językiem
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- wymiana doświadczeń między uczestnikami i nauczycielami
Przygotowując się do konkursu uczniowie mieli za zadanie zapoznać się z następującymi baśniami:
a następnie losując jedną z nich zaprezentować opowiadanie na jej temat, wzbogacając treść utworu o swoje pomysły (np. inne zakończenie, dodatkowe przygody bohaterów itp. ) - czas prezentacji nie mógł przekroczyć 4 minut.
Nasi uczniowie spisali się dzielnie, w oczekiwaniu na werdykt jury brali udział w zabawach przygotowanych przez organizatorów, np. tworzyli magiczny bilet, by przenieść się w krainę baśni czy też poznawali zasady "savoir vivre" poprzez taniec. Konkurencja była ogromna a poziom opowiadanych baśni bardzo wysoki, jednak nikt w tym dniu nie był przegranym, każdy poza nowym doświadczeniem i poznaniem nowych kolegów zakończył swoje zmagania krasomówcze z dyplomem i drobnym upominkiem. ****************************************************************************** W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w listopadzie prezentujemy twórczość Astrid Lindgren - autorki wielu książek dla dzieci w tym najsłynniejszej na świecie Pippi i nie tylko.
Ogłaszamy również konkurs czytelniczy pt. "W świecie książek Astrid Lindgren".
REGULAMIN
Warunki uczestnictwa:
Konkurs skierowany jest do uczniów klas II - III szkoły podstawowej i składa się z dwóch części.
Część I - praca plastyczna
Uczestnik konkursu wykonuje jedną pracę w formacie A4 w dowolnej technice rysunku (kredki, akwarela, pastele, plakatówki, wycinanka) - dowolny bohater książek Astrid Lindgren.
Na odwrocie pracy należy wpisać: imię, nazwisko, klasa, rok szkolny oraz tytuł pracy.
Wykonaną pracę należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 20 stycznia 2016r.
Prace przechodzą na własność organizatora i nie będą oddawane.
Część II - test ze znajomości książek Astrid Lindgren
Zakres treści konkursowych obejmuje następujące książki Astrid Lindgren:
„Pippi Pończoszanka”, "Pippi wchodzi na pokład" „Pippi na Południowym Pacyfiku”,
Organizator:
Elżbieta Stańczak - nauczyciel plastyki ****************************************************************************** Wyniki konkursu "Drogi do Niepodległości": Wśród nagrodzonych znalazły się prace uczniów:
I miejsce - Amelia Gerlicz kl. 6b
I miejsce - Bronisław Wróblewski kl. 5
II miejsce - Wiktoria Fabińska kl. 6b
II miejsce - Agata Janasik kl. 5
III miejsce - Oliwia Olszyńska kl. 6b
******************************************************************************
Listopad to szczególny miesiąc dla nas Polaków, dlatego też by uczcić w sposób szczególny urodziny Polski biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny pt. "Drogi do niepodległości" dla uczniów klas 4 -6.
REGULAMIN
Konkurs plastyczny z okazji Święta Odzyskania Niepodległości „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”
Uczestnicy:
Wykorzystanie motywów z dziejów Polski w samodzielnej twórczości młodego artysty, które umożliwią lepsze zrozumienie narodowej historii.
Tematyka prac konkursowych powinna dotyczyć zarówno zdarzeń, postaci, jak i dzieł historycznych z całego okresu historii Polski – od czasów najdawniejszych do współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych wydarzeń i bohaterów.
Uczestnik konkursu wykonuje jedną pracę w formacie A3 w dowolnej technice rysunku (kredki, akwarela, pastele, plakatówki, wycinanka).
Na odwrocie pracy należy wpisać: imię, nazwisko, klasa, rok szkolny oraz tytuł pracy.
Wykonaną pracę należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 9 listopada 2015r.
Prace przechodzą na własność organizatora i nie będą oddawane.
Zasady przyznawania nagród:
O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje Jury w osobie bibliotekarza i nauczyciela plastyki.
Organizator przewiduje dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu oraz nagrody niespodzianki dla laureatów.
Decyzja Jury jest ostateczna i nieodwołalna.
Organizator:
Elżbieta Stańczak – nauczyciel plastyki, techniki ****************************************************************************** Finał konkursu recytatorskiego odbył się 4 listopada 2015 r. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie:
HANIA GÓRAL KL. 2 A RAFAŁ PAKULSKI KL. 2 A MAŁGORZATA KOTLIŃSKA KL. 3 A STASIO PANEK KL. 2 A PATRYCJA LAMPARSKA KL. 3 A JULIA BARAN KL. 3 A ****************************************************************************** W ostatni piątek października odbył się w bibliotece szkolnej koncert muzyczny w wykonaniu uczennic klasy 6a przygotowany w ramach akcji "Muzykowanie wśród książek".
******************************************************************************
W dniu 23 października klasa 5 zorganizowała "KIERMASZ ZDROWYCH SŁODKOŚCI", z którego dochód przeznaczono na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej.
******************************************************************************
W związku z obchodami "Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych" ogłoszony został konkurs fotograficzny pt. "Książka i pies to najlepszy przyjaciel człowieka" oraz konkurs recytatorski pt. "Mój ulubiony wiersz"
REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
UCZESTNICY: WARUNKI UCZESTNICTWA:
fotografia: wydruk lub wywołane zdjęcie w formacie 10x15 cm. data wykonania zdjęcia.
KRYTERIA OCENIANIA:
ZASADY PRZYZNAWANIA NAGRÓD:
ORGANIZATOR: Elżbieta Stańczak – nauczyciel plastyki, techniki Małgorzata Budynek - nauczyciel przyrody, techniki
REGULAMIN KONKURSU RECYTATORSKIEGO
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1 - 6 szkoły podstawowej.
2. Czas trwania konkursu: Zgłoszenia do konkursu - do dnia 16 października 2015 r.
3. Zgłoszenia do konkursu należy składać w bibliotece szkolnej w nieprzekraczalnym terminie 16 października 2015 r. Zgłoszenia powinny zawierać: imię i nazwisko uczestnika, klasę, autora i tytuł prezentowanego utworu.
4. Uczestnicy będą oceniani w 2 kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1 - 3 uczniowie klas 4 - 6.
5. Każdy uczestnik prezentuje 1 dowolnie wybrany utwór poetycki.
6. Osoby biorące po raz kolejny udział w konkursie powinny zaprezentować inny utwór niż w latach ubiegłych.
7. Organizator proponuje przede wszystkim wiersze współczesnych poetów polskich.
8. Dopuszcza się również recytację wiersza napisanego przez uczestnika konkursu.
9. Uczestników konkursu oceniać będzie powołane przez organizatora jury, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: dobór repertuaru, kulturę słowa, interpretację, ogólne wrażenie artystyczne.
ORGANIZATOR: Katarzyna Jakubowska – nauczyciel historii, bibliotekarz
****************************************************************************
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do akcji "Cała Polska czyta dzieciom", która ma na celu rozbudzenie w dzieciach pasji czytania i wyobraźni. W związku z tym biblioteka szkolna wspólnie z nauczycielem języka polskiego p. Dorotą Korycką podjęła szereg działań promujących czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły. 1. Cykliczne spotkania uczennic z Koła Przyjaciół Biblioteki, które na dużych przerwach spotykały się i czytały młodszym uczniom naszej szkoły wybrane pozycje książkowe, np.:
W śród nagrodzonych znalazły się prace uczniów:
Biblioteka szkolna – bibliotekarka Anna Załuska Godziny pracy biblioteki w roku szkolnym 2014 / 2015:
Poniedziałek 11.00 - 13.00 Wtorek 10.00 – 12.00 Czwartek 9.30 – 13.00 Piątek 9.00 – 12.00
Przegląd Teatralny „Teatr bez słów” Teatrzyk Koła Przyjaciół Biblioteki zaproszony został przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 4 w Łodzi na Przegląd Teatralny „Teatr bez słów” . Dnia 24 marca 2015 podczas Przeglądu uczennice zaprezentowały przedstawienie „Kot w butach” wzbogacając je o elementy pantomimy. Obecny był tłumacz migowy, który migając tłumaczył naszą bajkę głuchoniemym uczniom . Nasz teatrzyk bardzo się podobał wszystkim i zebrał pochlebne opinie zarówno od widzów jak i gospodarzy imprezy. Wszystkie zaprezentowane inscenizacje były interesujące i wzbogaciły warsztat teatralny uczniów i nauczycieli. Bardzo ciekawym posunięciem organizatorów Przeglądu, była nauka języka migowego w przerwach pomiędzy występami szkół, cudownie integrując tym młodzież i opiekunów. Widownia bardzo chętnie powtarzała miganie. W tym miejscu należy złożyć gospodarzom podziękowania za sprawny przebieg imprezy oraz miłą i serdeczną atmosferę. Wszystkie te działania na pewno pomogły nam wszystkim w zrozumieniu świata ludzi głuchoniemych.
XIV Festiwal Bibliotek Szkolnych
z kl. IV. Przeczytała fragment książki C.S.Lewis'a "Opowieści z Narnii. Lew, Carownica i stara szafa".
Teatr Koła Przyjaciół Biblioteki podczas Drzwi Otwartych, 28.02.2015 przedstawił zaproszonym dzieciom i rodzicom bajkę pt. "Kot w butach". Uroczystość przygotowały uczennice Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem Pani Anny Załuskiej - nauczyciela bibliotekarza, przy współpracy z Chórkiem Szkolnym i Zespołem Wokalnym prowadzonym przez Panią Lilianę Ciszewską.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA 5 marca 2015 r. Tego dnia bibliotekarka Anna Załuska oraz uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki zaprosiły uczniów klas pierwszych do zaczarowanej krainy w bajce "Kot w butach". Dzieciom i nauczycielom bardzo podobała się gra aktorów i bardzo ciekawa dekoracja w wykonaniu szkolnego plastyka - Pani Marty Fuks. Szczególnie młodym widzom podobał się wyjątkowy kot – spryciarz i przyjaciel Janka, który, recytował, śpiewał i kocimi ruchami wzbogacał tę postać. Po występie tytułowy kot - Janek, bratowa, król, królewna, stangret oraz Lucynka - Ksiazka zaprosili pierwszoklasistów do zgaduj – zgaduli na temat biblioteki oraz znajomości bajkowych bohaterów. Okazało się, że przyszli czytelnicy wykazali się wspaniałą znajomością bajek, dlatego ku uciesze dzieci pojawiła się nowa postać, książka, która poprosiła dzieci o dobre traktowanie i zaprosiła do zaczarowanego świata bajek. Potem pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika, a Książka dokonała ich uroczystego pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali Regulamin biblioteki szkolnej oraz pamiątkowe zakładki do książek. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki. Wszyscy byli podekscytowani i zadowoleni. Mamy nadzieję, że uczniowie klas pierwszych będą częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece. Kto zrobi najpiękniejszą choinkę? Biblioteka szkolna, Koło Przyjaciół Biblioteki oraz Samorząd Szkolny ogłosił Konkurs na Najpiękniejszą Choinkę.
I miejsce - Ewa Wetmańska VI b II miejsce - Diana Turała II b oraz Nikola Musiał VI a III miejsce - Julia Grochowina VI b
Książki czytamy i zakładki wyrabiamy
Spośród wielu bardzo ciekawych i pięknych zakładek jury doceniło właśnie zakładki naszych uczniów, z czego bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy autorom! Oto oni: Krystyna Bartczak „0” – I miejsce za zakładkę tradycyjną (grupa przedszkolna) Lena Janiszewska „0” – III miejsce za zakładkę niekonwencjonalną (grupa przedszkolna) Daria Żurawska II a – III miejsce za zakładkę tradycyjną (kl. I – III) Wiktor Sękalski II b - III miejsce za zakładkę niekonwencjonalną (kl. I – III) Wiktoria Fabińska V b – I miejsce za zakładkę tradycyjną (kl. IV – VI) Marta Juśkiewicz Va – II miejsce za zakładkę niekonwencjonalną (l. IV – VI) PAŻDZIERNIK - MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 7 listopada 2014 Wyniki konkursu na komiks "Czytomaniak":
I miejsce - Aleksandra Pabich II b II miejsce - Kacper Pabich III III miejsce - Wiktoria Halamus II b
Gratulujemy! Projekt „I kot i pies” Biblioteka szkolna wraz z klasą VI a podjęła akcję „I kot i pies”, która ma uczulić uczniów na potrzeby bezdomnych zwierząt. W dniach 15 – 31 października 2014 odbędą się spotkania z przedstawicielem Fundacji „Azyl” i Straży Miejskiej, zbiórka karmy dla kotów i psów oraz konkursy z nagrodami.
"ABC czyli jak powstaje książka… Jak jest droga książki od autora do czytelnika? Kto pracuje w wydawnictwie? Oto niektóre z pytań, jakie zadawali uczniowie klasy Va, którzy dnia 15 października 2014 r. uczestniczyli w lekcji bibliotecznej prowadzonej przez Panią Joannę Lewandowską z Wydawnictwa Akapit Press. Dzieci dowiedziały się czym zajmują się w wydawnictwie redaktorzy, redaktorzy techniczni, recenzenci, korektorzy, ilustratorzy oraz o roli redaktora naczelnego wydawnictwa. W drugiej części zajęć uczniowie śledzili drogę książki od momentu przekazania rękopisu (obecnie jest to najczęściej tekst w postaci pliku komputerowego) do drukarni, aż po moment, gdy dociera ona do czytelnika. Uczniowie rozmawiali również o elektronicznych nośnikach książki: e-bookach i audiobookach. Na zakończenie dzieci zapoznały się z nowościami wydawnictwa Akapit Press i miały możliwość ich zakupu. Razem z bibliotekarką Panią Anną Załuską podziękowały za lekcję, wpisując się do księgi pamiątkowej biblioteki.
KOŁO PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI Koło Przyjaciół Biblioteki (kółko biblioteczne) to zespół uczniów zainteresowanych książkami, czytelnictwem, pracą biblioteki i różnorodnymi formami artystycznego wyrazu. Mam nadzieję, że ich zapał i inwencja twórcza spowoduje, że „Baśniowe Poranki” będą niezapomnianym przeżyciem dla naszych najmłodszych uczniów, a działania podejmowane przez bibliotekę szkolną urozmaicą życie szkolne naszych uczniów. Życzę miłego spędzenia czasu! Opiekun Anna Załuska ZAPRASZAM: Poniedziałek 10.00 – 11.00 Wtorek 9.00 – 10.00
„Baśniowe poranki” Kontynuujemy współpracę z Oddziałem Przedszkolnym w naszej szkole. W tym roku szkolnym spotykamy się z dziećmi na „Baśniowych porankach”, podczas których uczennice Koła Przyjaciół Biblioteki będą czytały bajki oraz inscenizowały je.
13 października 2014 - uczennice klasy V b przedstawiły klasie I a oraz I b bajkę pt. "Śpiąca Królewna".
7 października 2014 - uczennice klasy VI b przedstawiły dzieciom klasy "0"oraz uczniom klasy I b bajkę pt. "Kopciuszek".
6 października 2014 - uczennice klasy Vb przedstawiły dzieciom klasy "0" bajkę pt. "Śpiąca Królewna".
16 września 2014 roku – uczennice klasy VI b przedstawiły dzieciom z klasy "0" bajkę „Czerwony Kapturek”, według własnego scenariusza.
Biblioteka szkolna – bibliotekarka Pani Anna Załuska Rok szkolny 2013 / 2014 Tydzień Zakazanych Książek 21 – 27 września 2014 Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności. Tydzień Zakazanych Książek to nie tylko akcja uświadamiającą, ale okazja do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, by zachęcić do czytania, książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.
Przyjdź do szkolnej biblioteki i zobacz, których książek nie wolno wypożyczać!
Czy wiesz, że… … książki, które jednym wydają się rasistowskie, inni postrzegają jako „zbyt tolerancyjne”? Z takich dwóch skrajnych powodów zakazywano „Przygód Hucka Finna” Marka Twaina (Przygody Tomka Sawyera).
Czy wiesz, że… … w XXI w. nadal demonstracyjnie pali się książki? Prawdopodobnie pierwszymi palonymi w tym stuleciu w USA tytułami były książki z serii o Harrym Potterze J. K. Rowling.
Czy wiesz, że… … przyczyną cenzury może być nawet niewinna butelka wina w koszyku Czerwonego Kapturka...?
Czy wiesz, że… … za drukowanie i wydawanie książek może grozić kara śmierci? Tak było w XVI w. we Francji, gdzie król Franciszek I zakazał druku jakichkolwiek książek.
Czy wiesz, że… … wśród zakazanych książek znaleźć się mogą te o ochronie środowiska? Ochrona środowiska była tematem zakazanym w NRD.
Święto Książek - kwiecień / maj 2014 W kwietniu i maju 2014 roku odbyło się szereg działań inicjowanych przez bibliotekę szkolną, których bohaterem była KSIĄŻKA.
W klasie „0” odbyły się dwie lekcje partnerskie w oparciu o japońską książkę Kamishibai: „Rower Walentynki” i „Szukając Marudka”. Dzieciom towarzyszyła maskotka Koko, która wprowadzała naszych najmłodszych uczniów od początku roku szkolnego, w magiczny świat literatury dziecięcej.
Klasa I b odbyła podróż z Panem Maluśkiewiczem w poszukiwaniu wieloryba, wykonując prace plastyczne metodą orgiami, które znalazły się w tworzonych przez dzieci albumach.
Natomiast w Filii nr 2 Biblioteki Rejonowej nasi uczniowie brali udział w następujących zajęciach:
Na korytarzu szkolnym została powieszona gazetka informująca o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci, które obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena oraz gazetka o Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich mająca na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Uczniowie mogli podczas przerw przeczytać o życiu i twórczości Chansa Hristiana Andersena oraz o polskiej pisarce Barbarze Gawryluk, która w tym roku szkolnym gościła w naszej szkole oraz obejrzeć pięknie wydania ich książek.
W Konkursie Literackim „Pożeracze książek” organizowanym przez Gimnazjum nr 10 wzięli udział następujący uczniowie naszej szkoły: Natalia Strzelecka i Bianka Przygucka z kl. V b oraz Mateusz Sorbjan z kl. VI.
Dzieci z klas młodszych: Małgosia Kotlińska, kl. I a, Wiktor Janasik kl. II, Kacper Pawlak kl. II, Natalia Mastalerz I , przygotowały piękne recytacje wierszy i wystartowały w dzielnicowym etapie Konkursu Recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki”.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli natomiast wystartować w Konkursie na Rebus Literacki „Czytam, piszę i rysuję”. Oto wyniki w klasach młodszych: I miejsce – Kacper Pawlak kl. II II miejsce – Lucyna Miniszewska kl. I a III miejsce – Jakub Komorowski kl. I a Wyróżnienie – Pola Kotowicz kl. I c
W starszych klasach: I miejsce – Zuzanna Chmielewska kl. V b II miejsce – Antoni Brzeziński kl. IV b III miejsce – Nikola Musiał kl. V a
Zwieńczeniem Święta Książek było spotkanie łódzkiej pisarki Urszuli Kowalskiej z drugoklasistami i uczniami klas czwartych, podczas którego dzieci wysłuchały wierszy o Łodzi, mamie i o kotach w jej pięknym wykonaniu.
Zdjęcia można obejrzeć w zakładce Fotowydarzenia
Spotkanie z Urszulą Kowalską - poetką i pisarką (26 maja 2014 r.) O autorce – łodzianka, z wykształcenia ekonomistka. Po przejściu na emeryturę zainspirowana narodzinami wnuczki odkryła w sobie talent literacki. Pisze wiersze i bajki dla dzieci oraz wiersze i fraszki dla dorosłych. Jej życiowe motto to słowa Heraklita z Efezu: „Nie wystarczy dużo wiedzieć, żeby być mądrym”. Ma potrzebę robienia czegoś wyjątkowego. Pracuje społecznie na rzecz miasta. Wierzy, że wzruszy wierszem i uda jej się zapukać do ludzkiej duszy.
Miasto
Miasto to nie kamienice, nie pałace, nie ulice, gdyby puste sobie stały, nic by przecież nam nie dały.
W mieście ważni są ludzie, co wartości tworzą w trudzie, co nadają miastu twarz, czy ty swoją też mu dasz?
Dorobek literacki: Łódzkie czary – mary (praca zbiorowa) Krocie o kocie Tęczowe fantazje Z babcinej szuflady Jestem – mini przewodnik dobrego zachowania Ojejku czy ojtam
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
20 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 142 odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem spotkania było stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery podczas kontaktów dzieci z biblioteką. Uroczystość przygotowały uczennice Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem Anny Załuskiej- nauczyciela bibliotekarza. Tego dnia jedna ze szkolnych pracowni zamieniła się w bibliotekę, w której zagościły dwie istotki: Zwojek i Czytek, uwielbiające wprost czytać książki. Przypomniały dzieciom regulamin biblioteki szkolnej i zasady wypożyczania książek. Pojawiły się również książki, które poprosiły dzieci o dobre traktowanie. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika, a Królowa Książek uroczyście każdego pasowała każdego na Czytelnika. Potem wszystkie dzieci wzięły udział w bajkowym konkursie. Przyszli czytelnicy musieli wykazać się znajomością postaci ze znanych baśni. Uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie książka jest prawdziwym skarbem każdego człowieka. Zdjęcia ze spotkania w zakładce fotowydarzenia.
Spotkania z Astrid Lindgren
FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNEGO „MISIOWA ZAKŁADKA”
Dnia 11 grudnia 2013 roku odbył się finał Szkolnego Konkursu Plastycznego „Misiowa zakładka”, którego organizatorem była Pani Magdalena Michlińska i bibliotekarka Anna Załuska. W konkursie mogły wziąć udział wszystkie dzieci w szkole, ale najwięcej zakładek stworzyli najmłodsi uczniowie i wykazali się największą pomysłowością, wykonując zarówno tradycyjne zakładki, jak i bardzo ciekawe, niekonwencjonalne, wykorzystujące różnorodne formy i techniki plastyczne. Wykonane zakładki były małymi „dziełami sztuki”, które każdy z nas chciałby mieć w swojej książce.
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Jury w składzie: Magdalena Michlińska, Anna Załuska, Marta Fuks-Frankiewicz przyznało w trzech kategoriach wiekowych: Oddział przedszkolny
1. Krzysztof Feliniak - I miejsce 2. Amelia Witczak - II miejsce 3. Zuzanna Komorowska - III miejsce 4. Weronika Gregowska - wyróżnienie 5. Damian Korczyński - wyróżnienie 6. Aleksandra Grzesiak - wyróżnienie 7. Maksymilian Koza – wyróżnienie Klasy I-III
1. Jakub Komorowski - I miejsce 2. Aleksandra Feliniak - II miejsce 3. Damian Perliński - III miejsce
Klasy IV-VI
1. Matylda Suska kl. VI - wyróżnienie 2. Julita Włodarczyk kl. IVa - wyróżnienie
Gratulujemy!
Obchody Dnia Życzliwości rozpoczęły się kilka dni wcześniej dostarczeniem do wszystkich klas Szkolnego Dekalogu Życzliwości, by przypomnieć, że życzliwość i „Galeriach życzliwości” na parterze i pierwszym piętrze. W Dniu Życzliwości i Uśmiechu, 21 listopada, nauczyciele i uczniowie podczas lekcji rozmawiali na temat życzliwości oraz przypięli sobie uśmiechnięte buźki na znak solidarności z życzliwymi ludźmi. W świetlicy szkolnej wystawiona została „Księga życzliwości”, do której wpisywać się mogli nauczyciele i uczniowie.
KONKURS „MISIOWA ZAKŁADKA” Organizatorzy: Biblioteka szkolna – Anna Załuska Oddział przedszkolny - Magdalena Michlińska Cel konkursu:
Adresaci konkursu: Konkurs plastyczny adresowany jest dla wszystkich uczniów
Warunki uczestnictwa:
Konkursie Recytatorskim „Potyczki z Tuwimem” Uczniowie naszej szkoły 14 listopada 2013 r. wzięli udział w ogólnołódzkim Konkursie Recytatorskim „Potyczki z Tuwimem”.W młodszej grupie wiekowej: Natalia Mastalerz z kl. I b i Wiktor Janasik z kl.II. W starszej grupie wiekowej: Ada Pawliczak kl.V b i Weronika Wojciechowska kl.V b. Wyniki – 21 listopada 2013. Trzymamy kciuki za naszych recytatorów !!!
Konkurs Literacko – Plastyczny „Odkrywanie Tuwima” Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnołódzkim Konkursie Literacko – Plastycznym „Odkrywanie Tuwima” ogłoszonym przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Dzieci z klasy „0” z pomocą rodziców wykonywały prace plastyczne do jednego z pięciu utworów wierszy Juliana Tuwima Lokomotywa, Rzepka, Okulary, Ptasie radio, Dyzio marzyciel. Prace wykonali: Naia Mościcka, Damian Korczyński, Nadia Mościcka Uczniowie klas I – III wykonywali samodzielnie ilustracje do jednego z pięciu wierszy Juliana Tuwima Cuda i dziwy, W aeroplanie, Spóźniony słowik, Abecadło, Pan Maluśkiewicz i wieloryb. Prace plastyczne wykonali: Julia Pietras I a Małgosia Kotlińska I a Daria Żurawska I a Natalia Mościcka I a Maciej Penczak I a Mikołaj Pietras I c Łukasz Szczepański I a Kinga Gruszczyńska II Emilian Winnicki II Bartek Sikora II Julia Pietras II Adrianna Marchowska II Jagoda Wetmańska II Wiktoria Walczak Paulina Wojciechowska II Zosia Galant II Patrycja Walendziak II Tomasz Pajor II Klaudia Kacprzak II Kacper Piestrzeniewicz II Marysia Prymaka II Ania Niechciał II Lena Kowalska II Apolonia Borkowska III Bronisław Wróblewski III Uczniowie klas IV – VI pisali wiersze będące świadectwem lektury twórczości Juliana Tuwima. Wiersze miały w różnorodny sposób nawiązywać do literackiego dorobku pisarza. Wiersz miał być rymowany, złożony maksymalnie z 30 wersów. Mógł zaczynać się od słów: „Co dzień wieczorem cała rodzina siada, by czytać wiersze Tuwima…….” Do konkursu przystąpiły: Wiktoria Fabińska i Katarzyna Borowińska z kl.IVb Czekamy z niecierpliwością na wyniki konkursu!
"Zostań wydawcą Tuwima" Działająca w naszej szkole grupa plastyczna „Mały artysta” przystąpiła do ogłoszonego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi Konkursu „Zostań wydawcą Tuwima” i stworzyła niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju wydanie książki Juliana Tuwima. Trzymamy kciuki za wyniki!
Spotkanie z Barbarą Gawryluk - 6 listopada 2013 r. 6 listopada 2013 r. o godzinie 9.00 odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk – pisarką i dziennikarką radiową, autorką opowiadań adresowanych do najmłodszych czytelników . Wcześniej odbył się Tydzień Czytania książek pisarki, uczniowie wykonywali też do nich rysunki. Barbara Gawryluk przedstawiła dzieciakom bohaterów: Gwizdka, Dżoka i Kaktusa, których historie snuje w serii swoich książek. Bohaterami jej utworów są zwierzęta, które potrzebują przyjaźni i miłości ze strony człowieka, a często są pozostawione samym sobie oraz dzieci, które znajdują się wokół niej. Historie, jakie opisuje, są zabawne i pełne ciepła, autorka porusza w nich jednak trudne i ważne dla młodych czytelników problemy, a książka „Mali bohaterowie” powstała na kanwie reportaży i przedstawia prawdziwe wydarzenia, nawet imiona dzieci są prawdziwe. Barbara Gawryluk w czarodziejski wręcz sposób zainteresowała swoją twórczością wszystkich uczniów, roztaczając przed nimi świat widziany oczami bohaterów literackich. Ciekawe twórczości pisarki dzieci przygotowały pytania, na które p. Gawryluk chętnie odpowiadała. Spotkanie przebiegło w niezwykle przyjaznej atmosferze. Przed pożegnaniem pisarka rozdała autografy i oceniła prace dzieci umieszczając na niektórych ocenę i swój podpis.
Książki autorstwa Barbary Gawryluk:
Dżok legenda o psiej wierności
Kaktus szukaj
Kaktus, dobry pies
Baltic Pies, który płynął po krze
Dwa domy
Przedszkolaki z ulicy Morelowej
Gwizdek i śniegowa kula
Gwizdek nie chce spać
Gwizdek i lato na łące
Wiosenna wyprawa Gwizdka
Gwizdek przygody tatrzańskiego swistaka
Owocowe bajki
Dziewczynka z fotografii
Moje Bullerbyn
W Zielonej Dolinie
Zuzanka z pistacjowego domu
KOŁO PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI Przy naszej bibliotece szkolnej działa Koło Przyjaciół Biblioteki. Działalność Koła Przyjaciół Biblioteki związana jest z ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom” oraz „Łódzkie czyta”. Swoimi działaniami będzie propagować literaturę polską i zagraniczną, inspirować uczniów do twórczości literacko – plastycznej oraz zachęcać do udziału w konkursach. Zajęcia prowadzone są w piątek przez bibliotekarkę panią Annę Załuską.
KONKURSY PLASTYCZNE DLA KLAS I - III
I . Wykonaj ilustrację!
Ciekawą ilustrację do wiersza Juliana Tuwima. Ilustracja ma nawiązywać do jednego z pięciu utworów: Cuda i dziwy, W aeroplanie, Spóźniony słowik, Abecadło, Pan Maluśkiewicz i wieloryb. Ilustracje mają być wykonane samodzielnie przez uczniów, dowolną techniką i w dowolnym formacie. Oceniane będą pomysłowość autorów orz związek ilustracji z tekstem literackim. Termin do 29.10.2013 r.
II. Wykonaj książkę! Jedno, niepowtarzalne wydanie książki Juliana Tuwima. Książka może powstać w oparciu o jeden lub więcej utworów Juliana Tuwima dla dzieci. Edycja książki powinna zawierać następujące informacje: okładkę, stronę tytułową, stronę redakcyjną, tekst utworu lub utworów Juliana Tuwima, stopkę redakcyjną, ilustracje itp. Technika wykonania jest dowolna. Termin do 29.10.2013 r.
KONKURSY DLA KLAS IV - VI
LITERACKI Napisz wiersz, będący świadectwem lektury twórczości Juliana Tuwima. Wiersz może w różnorodny sposób nawiązywać do literackiego dorobku pisarza: mogą pojawić się w nim odwołania do konkretnych wierszy (dowolnie wybranych), parafrazy lub cytaty ich fragmentów, bohaterowie itp. Wiersz musi być rymowany, złożony maksymalnie z 30 wersów. Może zaczynać się od słów: Co dzień wieczorem cała rodzina Siada, by czytać wiersze Tuwima
Oceniane będą inwencja twórcza oraz zgodność z wymogami formalnymi. Termin do 25.10.2013 r.
PLASTYCZNY Wykonaj książkę - jedno, niepowtarzalne wydanie książki Juliana Tuwima. Książka może powstać w oparciu o jeden lub więcej utworów Juliana Tuwima dla dzieci. Edycja książki powinna zawierać następujące informacje: okładkę, stronę tytułową, stronę redakcyjną, tekst utworu lub utworów Juliana Tuwima, stopkę redakcyjną, ilustracje itp. Technika wykonania jest dowolna. Termin do 29.10.2013 r.
Październik – Miesiącem Bibliotek Szkolnych „Biblioteki szkolne – bramy do życia” zaprasza bibliotekarka Anna Załuska.
KONKURSY PLASTYCZNE DLA KLAS I
I . Wykonaj ilustrację!
Ciekawą ilustrację do wiersza Juliana Tuwima. Ilustracja ma nawiązywać do jednego z Cuda i Ilustracje mają być wykonane samodzielnie przez ucznió Oceniane będą pomysłowość autoróTermin do 29.10.2013 r.
II. Wykonaj książkę! Jedno, niepowtarzalne wydanie książki Juliana Tuwima. Książka może powstać w Edycja książki powinna zawierać następujące informacje: okładkę, stronę tytułową, stronę redakcyjną, tekst utworu lub utworó Technika wykonania jest dowolna. Termin do 29.10.2013 r.
KONKURSY DLA KLAS IV - VI
LITERACKI Napisz wiersz, będący świadectwem lektury twó Co dzień wieczorem cała rodzina Siada, by czytać wiersze Tuwima
Oceniane będą inwencja twó Termin do 25.10.2013 r.
PLASTYCZNY Wykonaj książkę - jedno, niepowtarzalne wydanie książki Juliana Tuwima. Książka może powstać w Edycja książki powinna zawierać następujące informacje: okładkę, stronę tytułową, stronę redakcyjną, tekst utworu lub utworó Technika wykonania jest dowolna. Termin do 29.10.2013 r. |
91-527 Łódź, ul. Łupkowa 6 tel./fax 42 659 76 38,500 133 696 e-mail: sp142lodz@wp.pl