link do bip

ERASMUS+

Zagraniczna mobilność naszej kadry edukacji szkolnej

w ramach programu

Erasmus + akcja K1 finansowanego z PO WER


MALTA


Dorota Korycka:

Uczestniczyłam w projekcie Erasmus+ - Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, w kursie "Fluency& Language Development for Educational Staff" .

Udział w mobilności umożliwił mi rozwinięcie kompetencji osobistych i zawodowych.  Pozwolił na podniesienie własnych umiejętności w zakresie języka angielskiego i poszerzenie profesjonalnych kontaktów. Poznałam wiele nowych osób, od których dowiedziałam się, jak funkcjonują systemy edukacyjne w ich krajach. Ponadto miałam możliwość pogłębienia informacji o Malcie, kulturze i historii tego kraju oraz o zwyczajach Maltańczyków. Pogłębiłam swoje umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi i technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Nauczyłam się dobrych praktyk, które będę mogła wykorzystać w swojej pracy, co może mieć wpływ na poprawę jakości pracy placówki. Podzieliłam się zdobytą wiedzą, umiejętnościami z uczniami i innymi osobami.


 

 

 

Beata Kwiatkowska:


Sprawozdanie z kursu językowego zorganizowanego w ramach programu Erasmus + K1 Zagraniczna Mobilność Kadry Edukacji Szkoły

 

W dniach od 10.04. do 21.04.2017 r. wzięłam udział w dwutygodniowym kursie metodyczno- -językowym prowadzonym przez szkołę Executive Training Institute w St. Julians na Malcie. Wyjazd ten był częścią programu Erasmus + K1 Zagraniczna Mobilność Kadry Edukacji Szkoły, w ramach którego  poszerzałam swoje kwalifikacje zawodowe i kompetencje językowe.

Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.30. Głównym ich celem była nauka języka angielskiego i poszerzenia wiedzy dotyczacej pracy z dziećmi z klas młodszych.  Podczas zajęć miałam możliwość zapoznawania się z najnowszymi metodami nauczania. Sporą wartość ma także fakt, że zajęcia dawały mi możliwość zapoznawania się z najnowocześniejszą technologią używaną w procesie dydaktycznym.

Praktyka językowa nie ograniczała się do murów szkolnych. Organizowane przez szkołę spotkania konwersacyjne studentów językowych z całego świata i wycieczki krajoznawcze, dawały możliwość używania języka przez całą dobę. Były również nieocenioną okazją do wymiany światopoglądowej i kulturowej. Podczas kursu nawiązałam współpracę z nauczycielami z różnych krajów, w tym z: Hiszpanii, Anglii, Chin, Czech i Japonii. Z kilkoma osobami utrzymuję nadal kontakt mailowy. Jest to sposobność do wymiany poglądów na temat metod i form nauczania, edukacji, jej roli w nawiązywaniu dialogu kulturowego pomiędzy państwami.

Bardzo cennym, rozwijającym doświadczeniem było spotkanie polskich nauczycieli z różnych stron kraju. Liczne dyskusje dały mi możliwość poszerzenia kompetencji zawodowych. Wiele rozwiązań wprowadę do praktyki szkolnej. Rozmowy okazały się twórcze, mam nadzieję, że zaowocują nawiązaniem współpracy pomiędzy szkołami.

Chciałabym bardzo polecić wszystkim szkolenie za granicą ze względu na dobrą organizację i profesjonalny poziom zajęć. Cieszę się, że kadra oświatowa ma obecnie możliwość podnoszenia kwalifikacji na tego typu kursach dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich. Zachęcam wszystkich do korzystania z nich. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://erasmusplus.org.pl.


DZIEŃ ANGIELSKI

 

Komunikacja to ważniejsza umiejętność związana z posługiwaniem się językiem obcym. Z tego powodu DZIEŃ ANGIELSKI, który w naszej szkole odbył się 17 marca br., zorganizowany był wokół zaimprowizowanych czterech sytuacji: w informacji turystycznej, sklepie z ubraniami, u lekarza i w restauracji. Uczniowie, wcielając się w różne role, ćwiczyli swoje umiejętności językowe. Dzień zakończyło spotkanie w kawiarence, w której można było degustować tradycyjną angielską herbatę z mlekiem oraz zapoznać się z prezentacją poświęconą herbacianej tradycji w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie to związane było z realizacją projektu Erasmus+
DZIEŃ ŚW. PATRYKA


17 marca obchodziliśmy też Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Nauczycielka jęz.angielskiego, pani Ewelina zaproponowała uczniom kolejną językowa przygodę. Szkoła za sprawą ubranych na zielono dzieciaków prawie zamieniła się w Zieloną Wyspę. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie dowiedzieli się, jak Irlandczycy obchodzą ten dzień oraz poznali lepiej postać św. Patryka. Nie obyło się też bez irlandzkiej muzyki.

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

 

Niby kropka, a tyle znaczy...

15 września po raz pierwszy obchodziliśmy w szkole edukacyjne święto - Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli dzień, w którym uświadamiamy sobie, że każdy z nas posiada jakieś talenty i tylko trzeba odpowiednio zachęcić, wzmocnić, aby one rozkwitły. Zespół Erasmus+ zaprosił do wspólnej zabawy całą społeczność szkolną. Wielu z nas założyło stroje w kropki, układaliśmy długie zdania z literą O na początku każdego wyrazu, na szablonach kół zapisywaliśmy swoje zalety, a następnie przyozdobiliśmy nimi korytarz szkolny. Był to dla wszystkich miły i niezwykle pouczający dzień.EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW W SP 142 W ŁODZI

 

Od 1 września 2016 roku szkoła rozpoczęła realizację projektu w ramach programu europejskiego Erasmus+. Z realizacją projektu związane były tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków. Była to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę, jak ważna jest to umiejętność. 26 września dzieci przyszły do szkoły w strojach nawiązujących do barw i kultury wybranego kraju europejskiego. Szkolne korytarze przyozdobione zostały wieloma plakatami o tematyce europejskiej, przybliżającymi słownictwo i atrakcje turystyczne, takie jak Wieża Eiffla, czy Big Ben. Beata Kwiatkowska zorganizowała debatę na temat: Dlaczego uczymy się języków obcych? Mieliśmy możliwość swobodnej wymiany zdań i opinii na ten istotny dla wszystkich temat. Zwróciliśmy uwagę na fakt, jak ważna jest to umiejętność, by móc swobodnie porozumiewać się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach globu. Podsumowując debatę, stwierdziliśmy, że dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz szersze możliwości poznania nowych ludzi i zawierania międzynarodowych przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się wówczas bliższe, a zupełnie odległe kultury bardziej zrozumiałe.

 


91-527 Łódź, ul. Łupkowa 6 tel./fax 42 659 76 38,500 133 696 e-mail: sp142lodz@wp.pl