Biblioteka

 

Cześć! Witam na stronie biblioteki i zachęcam do CZYTANIA KSIĄŻEK!!!

"Bo czytanie to (...) odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów" 
                                                                                           ~ J. Iwaszkiewicz

 

  Godziny otwarcia:

Poniedziałek - piątek:   8.30 - 14.30

 

     Biblioteka szkolna jest pracownią interdyscyplinarną, służącą realizacji potrzeb dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Czytelnikami biblioteki są uczniowie, nauczyciele i  pracownicy szkoły .Jej dzieje  są nierozerwalnie związane z  powojenną historią szkoły i sięgają 1947r. (1 września 1947r. zostało otwarte Gimnazjum Przemysłowe Przetwórczo-Papiernicze przy ul. Zamenhofa).  
   
     Obecnie biblioteka mieści się na parterze i  posiada jedno pomieszczenie,  w którym znajduje się wypożyczalnia i czytelnia.                                                        

     Biblioteka dysponuje 15-tysięcznym księgozbiorem, w tym lektury, książki zawodowe i beletrystyka. Czytelnia biblioteki pełni funkcję dodatkowej sali lekcyjnej, czasami odbywają się w niej wieczornice, imprezy okolicznościowe np. „poczta walentynkowa” .Uczniowie korzystający z czytelni mogą sięgać po księgozbiór podręczny i czasopisma.

 NOWOŚCI BIBLIOTECZNE

    

    

    

    

    AKTUALNOŚCI

 IV Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Bibliotekarzy
W dniach 22-23 listopada 2019 r. już po raz czwarty Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP Filia w Łodzi zorganizował spotkanie dla szkolnych bibliotekarzy.
Zjazd odbył się w Hali Expo-Łódź w ramach Targów Ciekawej Książki.
W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele z całej Polski.

 

 

Książki  Olgi Tokarczuk – laureatki literackiej Nagrody Nobla 2018  na naszej   kanapie!
Olga Tokarczuk to ceniona polska pisarka, poetka, felietonistka oraz eseistka, warto sięgnąć po jedną z jej wybitnych książek. Zapraszam do lektury!

 

 

31.10.2019r. Halloween w bibliotece!

Przez cały piątek czytelnicy mogli przekonać się, że w bibliotece nie straszy nudą. Od samego progu czekały na odwiedzających książki,  gotowe do wypożyczenia! Niespodzianek było więcej. Ten, kto nie zdecydował się na spotkanie z lekturą, musiał ponieść „straszne” konsekwencje. Ryzykanci musieli rozwiązać „straszne” zagadki oraz nosić przez cały dzień naklejki z hasłem „Kocham książki”. Oczywiście, wszyscy uczestnicy zabawy potraktowali ją z przymrużeniem oka.                
 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019
Hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to : Wyobraź sobie!
W związku z tym wydarzeniem w bibliotece szkolnej odbędzie się szereg działań promujących jej działalność  m.in.:
- w ramach  integracji  środowiska szkolnego przez cały miesiąc  będzie można oglądać  prace  uczniów ”Poligrafika”. 
- „ Kreatywna kanapa” - miejsce, gdzie  młodzi ludzie będą mogli spędzić wolny czas, porozmawiać, zrelaksować się ,popracować  lub zwyczajnie poczytać. Najważniejsze, żeby czuli się jak u siebie w domu.
-„Randka z książką”: to już kolejna edycja zabawy, polegająca na tym, że wypożycza się książki w ciemno, tzn.  nie można poznać ani tytułu, autora, treści.

 

„Czwartkowe granie” w bibliotece.

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych na „Czwartkowe granie”. W kameralnej atmosferze można posłuchać  muzyki w wykonaniu naszych uczniów. Zrelaksuj się i  odpocznij!

 

„ Wyobraź sobie” – próby do Europejskiego  Dnia Języków.

Mamy bardzo kreatywnych uczniów. W bibliotece odbyły się próby do Europejskiego Dnia Języków , którego organizatorem 8.10.2019r. była p. profesor A. Miśkiewicz.

 

30.09.2019r. Dzień Głośnego Czytania

 29 września 2019 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Ponieważ w tym roku  przypadało w niedzielę , w naszej szkole świętowaliśmy 30 października.          W poniedziałek na  przerwach, chętni mogli wysłuchać fragmentów książki C. L. Zafona „Cień wiatru”. 

 

Kiermasz podręczników.

Zgodnie z tradycją szkoły  we wrześniu  w  bibliotece  odbył się kiermasz podręczników. Uczniowie  w dniach 9.09- 30.09  mogli sprzedać lub kupi  używane książki .

9.09.2019r. „Narodowe Czytanie”

7 września w całej Polsce odbyła się  ósma edycja „Narodowego Czytania” – ogólnopolskiej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.
W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się dwa dni później. W poniedziałek 9 września chętni uczniowie mogli przez cały dzień czytać wybrane fragmenty lektur w bibliotece.

 

06. 2019r. Czerwiec w bibliotece.
Animacja czasu wolnego, gry i zabawy!
Myślicie , że gry edukacyjne, to nuda? Nic bardziej mylnego. To fajna zabawa! Przekonali się o tym uczniowie naszego „Poligrafika. Chętni,  w czasie wolnym        od zajęć dydaktycznych mogli układać w bibliotece puzzle edukacyjne. Młodzież, oprócz tego, że mile spędziła  czas, to miała  mega satysfakcję z zabawy. Nic przecież lepiej  nie motywuje do działania, jak dobrze wykonane zadanie.
Może następnym razem gra planszowa? Czekamy na propozycje!

 

04.2019 Razem pomóżmy bezdomnym zwierzętom!

Pod takim hasłem, z okazji Dnia Kota ( 17.02.2019r.) zespół gazetki szkolnej „Gryf” zorganizował  w naszej szkole zbiórkę karmy ( nie tylko dla kotów).Karmę można było zostawić w bibliotece lub u p. wicedyrektor J. Walewskiej. Akcja trwała do końca kwietnia i spotkała się z  dużym odzewem. Karmę dla bezdomnych zwierząt zbierali   uczniowie , nauczyciele i pracownicy szkoły. Dla osoby, która przyniosła  najwięcej karmy, zespół redakcyjny „Gryfa” ufundował ciekawe nagrody , które pozyskał dzięki nawiązaniu współpracy z takimi łódzkimi firmami jak: „Saltos”, „Alfa Laser Game Arena”
Wszystkie „podarunki” dla zwierząt trafiły do Schroniska dla Zwierząt” w Łodzi, ul. Marmurowa 4.
Dziękujemy!
 

 

8.03.2019 Dzień Kobiet!

Z okazji Dnia Kobiet  w Poligrafiku  odbył się maraton fitness, w którym wzięły udział dziewczyny i kobiety z naszej szkoły. Podsumowanie i zdrowy poczęstunek – „ bo fit jest git”,  odbył się w bibliotece. Organizator imprezy p. profesor J. Walewska i A. Calak.
Wszystkim uczestniczkom  dziękujemy!

 

 

6.03.2019r. Dzień Otwarty!

6 marca 2019 r. w Poligrafiku odbył się Dzień Otwarty. W godz.9.00-14.00 zainteresowani działalnością  szkoły rodzice i młodzież  mogli zobaczyć jak technikum  wygląda  od wewnątrz, co w nim  jest ciekawego i gdzie można odpocząć i mile spędzić  wolny czas. Biblioteka czynnie włączyła się do akcji promującej szkołę, bo „biblioteka to nie tylko książki, ale przede wszystkim ludzie , którzy w niej bywają”.  Mamy nadzieję, że od września nowi czytelnicy zasilą szkolne grono wielbicieli książek.

 

1.03.2019r. Dzień Przytulania Bibliotekarza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarza - życzę  serdecznych  uścisków.
A wszystkim, którzy chcą zadbać o zdrowy stan ducha polecam  z naszej biblioteczki książki. Miłego czytania!


28.02.2019r. Tłusty czwartek.


„Powiedział Bartek,

że dziś Tłusty Czwartek,
a Bartkowa uwierzyła
dobrych pączków nasmażyła”.
Kochani, dziś w Tłusty Czwartek możemy sobie pozwolić na grzech obżarstwa. Życzę smacznych pączusiów!
M.S.

 

7.02.2019r. Walentynki.

7 lutego obchodziliśmy w szkole Dzień Zakochanych – Walentynki ( tydzień wcześniej ze względu na ferie, które w tym roku  trwają od 11 do 22 lutego). Tego dnia w Poligrafiku królował kolor czerwony. Przygotowana została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać życzenia walentynkowe dla swojego wybranka lub wybranki. Zorganizowano zabawę biblioteczną „Randka z książką”.  Nie zapomniano o odpowiedniej dekoracji. W bibliotece, pojawiły się ozdoby w kształcie serc. Postanowiono również uatrakcyjnić obchody Walentynek przygotowując stół pyszności, gdzie młodzież i nauczyciele mogli poczęstować się upieczonymi przez chętnych ciastami. Organizator imprezy Samorząd Uczniowski i Gazetka Szkolna „Gryf”.

 

7 rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Pamiętamy!

W siódmą rocznicę śmierci ( W. Szymborska zmarła 1.02 2012r.) w naszej bibliotece można było poczytać zabawne limeryki poetki oraz obejrzeć wystawkę poświęconą poezji pt. ”Co nam w duszy gra”. Każdy tomik poezji można było przytulić do sera -wypożyczając.

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

„-Niedługo Pan Jezus przyjdzie z choinką-
 tak śpiewa chłopczyk z dziewczynką” ~ Jan Twardowski

 Zdrowych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym Nowym  Roku 2019 – życzy M.Stratyńska

 

19.12.2018rMuzeum Sportu.

„ Szybciej, wyżej, mocniej” – to  hasło wystawy, którą mieli okazję obejrzeć uczniowie klas 1gb i 2gb pod opieką p. A. Calak i p. M.Stratyńskiej.
 Wystawa została otwarta dla publiczności w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10.

 

Nie samą nauką człowiek żyje…

W naszej szkole ważna jest atmosfera, dlatego w bibliotece dbamy, by każdy czuł się tu dobrze. Po prostu był sobą. Biblioteka stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodzieży: wspierać i inspirować.
ZAPRASZAMY !

 

 

Andrzejki 2018

30 listopada członkowie  gazetki szkolnej „Gryf” pod opieką p. M. Stratyńskiej przygotowali wróżby andrzejkowe dla uczniów naszej szkoły.                                   
W tym dniu szkolna biblioteka została zamieniona w "Salę Wróżb". Było lanie wosku, przepowiadanie przyszłości z kart, wróżenie imion ukochanych. Katalog wróżb był bardzo bogaty. Wszyscy świetnie się bawili, humory dopisywały.

 

23.11.2018r. „Pan Cogito odwiedza bibliotekę”

W piątek 23 listopada grupa młodzieży pod opieką p. M. Stratyńskiej uczestniczyła  w sesji poświęconej Z. Herbertowi. Spotkanie odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego, w ramach projektu: „Pan Cogito odwiedza bibliotekę”. Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu  p. prof. Dr hab. M. Woźniak-Łubieniec : „Jeśli wybierasz się w podróż…” Motyw wędrówki w poezji Z. Herberta.
Dziękujemy za zaproszenie!

20.11.2018r. Wycieczka w ramach akcji: „Poznajemy zawody”

20.11.2018r. uczniowie S.P. nr 189  wraz z wychowawcą  odwiedzili naszą szkołę. Na piątoklasistach technikum wywarło duże wrażenie. Powodzeniem cieszyły się zajęcia praktyczne z p. prof. W. Pilcem i p. prof. Piotrem  Turkowskim. W trakcie zwiedzania warsztatów uczniowie mieli okazję  posłuchać  o początkach drukarstwa, obejrzeć unikatową maszynę służącą do składania tekstu - linotyp, poczuć się jak drukarze, spróbować swoich sił przy przycinaniu papieru, łamaniu tekstu,  drukowaniu ręcznym oraz odpocząć w bibliotece.

100- lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

16 listopada 2018 r. uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w  naszej bibliotece, by upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę  Niepodległości. W programie znalazła się  żywa  lekcja historii  oraz wystawa książek związana  z tematyką 11 Listopada. Organizatorem uroczystości była p. profesor K. Kurasińska, aranżacja wystawy p. M. Stratyńska.

 

23.10.2018r. Prezentacja naszej szkoły !

23.10.2018r. klasa VII Szkoły Podstawowej nr 182 w Łodzi z wychowawcami odwiedziła naszą szkołę. Dla siódmoklasistów  przygotowano szereg atrakcji promujących  szkołę. Młodzież miała okazję obejrzeć szkołę, zapoznać się z kierunkami kształcenia, zobaczyć  warsztaty, odpocząć i miło spędzić czas  w naszej  bibliotece. ZAPRASZAMY!

31.10.2018r. Halloween w bibliotece

Wierzycie w magię, zaklęcia, czarownice, złe moce? Zastanówcie się dobrze  nad odpowiedzią zanim zaczniecie czytać…

  

 

14.10.2018r. Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w bibliotece zorganizowano wystawkę książek: pt. „Książki z bibliotekarzem-nauczycielem w tle”. Wystawce towarzyszyło hasło : "Carpe diem. Chwytajcie dzień, (…). Uczyńcie wasze życie niezwykłym”, zaczerpnięte z poczytnej lektury N. Kleinbaum-„Stowarzyszenie umarłych poetów”. Na wystawce znalazły się książki mówiące o nauczycielach lub o uczeniu się.

Wszystkim pedagogom , z okazji ich święta życzymy dużo cierpliwości, oraz ciekawych lektur !

Z KSIĄŻKĄ NA KANAPIE.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ( święto obchodzimy w październiku) brzmi:” Książka to przyszłość”. Zaplanuj swoją karierę z nami. Czytaj! Nowości biblioteczne:

Złota polska jesień.

Złota polska jesień  na dobre zadomowiła   w naszej  szkole. Jej barwy i dary natury możecie podziwiać na korytarzu. Na parterze pojawiła się jesienna wystawa przygotowana przez uczniów „ Poligrafika”.  Na wystawie można nie tylko  podziwiać, ale i zjeść dorodne warzywa, soczyste owoce, włoskie orzechy  prosto z ogrodu p. profesor M. Kurzyńskiej i  A. Ciupy.
Aranżacja wystawy p. M. Stratyńska.

 

 

 

4.10.2018r. Międzynarodowy Dzień Zwierząt

„Ze zwierzętami trenujemy kreatywność”. Pod takim hasłem 4 października w naszej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt.” Pozytywnie zakręceni” rozwiązywali krótkie testy, w których mieli  się wcielić w dowolnie wybranego  pupila. Oczywiście dominowały psy  i koty, (co tylko potwierdza fakt, że te zwierzęta od dawna zawładnęły naszymi sercami), ale byli i tacy ,którzy chcieli być: królikami, ptakami, lwami, a nawet żółwiami. Na pytanie o potrzeby zwierząt, wszyscy ankietowani odpowiedzieli,  że każde zwierzę jako istota żywa ma swoje prawa i potrzeby. Najczęściej wymieniane to: pełna miska , potrzeba ciepła i miłości.          Cytując klasyka :”…czymże jest człowiek bez zwierząt? Gdyby odeszły wszystkie zwierzęta, sczezłby człowiek w wielkiej samotności ducha.” Seed : „Myśląc jak Góra”

 

27.09-3.10 2018r. Tydzień Książek Zakazanych.

W  Tygodniu Książek Zakazanych, biblioteka zorganizowała  grę czytelniczą  „W poszukiwaniu zakazanych książek”, która miała  zachęcić młodzież do dyskusji o literaturze. W grze wzięli udział uczniowie klas pierwszych, dla których była to,  dobra zabawa integracyjna.

 

13.09.2018r. Zakładamy  gazetkę szkolną!

Dziś 13 września w bibliotece szkolnej zebrał się  zespół redakcyjny gazetki szkolnej. Grupa  głodnych nowych wrażeń  uczniów klasy I  postanowiła aktywnie włączyć się w życie szkoły. Spontanicznie zorganizowała  w bibliotece zebranie, na którym  wybrano  zarząd gazetki, w tym redaktora naczelnego.  Na razie nie doszło  do podziału  zadań, ponieważ  organizatorzy  chcą włączyć do akcji innych kreatywnych! W bibliotece zostały przygotowane plakaty i ogłoszenia, zachęcające do przybycia  na pierwsze spotkanie wszystkich tych , którzy chcą mieć wpływ na gazetkę. Potrzebni są  dobrzy organizatorzy, poloniści i rysownicy.    Trzymamy kciuki!

 

7.09.2018r. Narodowe Czytanie 2018 w Technikum Poligraficznym

 W tym roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”, prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Akcja została przeprowadzona w piątek 7 września, w czytelni naszej biblioteki. Do wspólnego czytania „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zostali zaproszeni uczniowie klas I-IV z polonistkami p. mgr K. Kurasińską i  p. mgr J. Pilarską. Wszyscy uczestnicy czytali adaptację „Przedwiośnia”. Mieli również okazję wysłuchać fragmentu powieści w interpretacji Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, poznać genezę powstania „Przedwiośnia”, oraz usłyszeć ulubiony fragmenty książki w wykonaniu swoich  nauczycieli. Inicjatorką przeprowadzonej w  szkole akcji była pani M. Stratyńska. Akcji towarzyszyła wystawka książek Stefana Żeromskiego.

                                                                                          

 

ROK SZKOLNY 2017/2018 

24.09-30.09. 2017 r. Tydzień Zakazanych Książek.

W poniedziałek 25 września br. w bibliotece nastąpiło  otwarcie wystawy, zorganizowanej w ramach Tygodnia Zakazanych Książek.
Celem Tygodnia Zakazanych Książek  jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji – bibliotekach czy szkołach”!
W ramach wystawy zaprezentowano kilkanaście  pozycji książkowych ze zbiorów biblioteki,których lektura była zakazywana  z różnych  przyczyn: politycznych, religijnych , społecznych.  Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja multimedialna, którą mogła obejrzeć odwiedzająca bibliotekę młodzież.

 1.10-31.10.2017 r. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”

W październiku biblioteka  włączyła  się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji uczniowie zostali zaproszeni do udziału w akcjach :

-Wybieramy Książkę Roku 2017! ( akcja trwa)

- Książka dla biblioteki! ( akcja trwa)

-  Promocja książki i czytelnictwa ( prace plastyczne pt. ”Książka nas łączy”)

- Ankieta na temat:” Zainteresowania czytelnicze nastolatków”

- Ankieta na temat :” Biblioteka szkolna i jej zbiory –sugestie czytelników”

- wystawy  tematyczne zorganizowane w kąciku czytelniczym: „Książki, które trzeba przeczytać…”, „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

 

70 LAT MINĘŁO

W TYM ROKU OBCHODZIMY JUBILEUSZ 70-LECIA SZKOŁY!

16 listopada 2017 r. odbyły się oficjalne obchody, które rozpoczęła msza święta. Kontynuacją uroczystości była akademia, podczas której dyrektor szkoły p. Irena Maszke przyjęła życzenia od zaproszonych gości, podsumowaniem. To był wyjątkowy dzień również dla biblioteki. Historia biblioteki jest nierozerwalnie związana z  powojenną historią szkoły i sięga 1947.( 1 września 1947 r.               zostało otwarte Gimnazjum Przemysłowe Przetwórczo-Papiernicze przy ul. Zamenhofa)).Pierwsza księga inwentarzowa z 1947 r. zawiera 78 stron. Numer jeden otrzymała wtedy książka B. Iwaszkiewicza ( nie mylić z pisarzem Jarosławem Iwaszkiewiczem) „Algebra”.
Biblioteka uczciła Jubileusz wystawą pamiątek. Na korytarzu zostały wystawiane kroniki rejestrujące najważniejsze wydarzenia i fakty z historii szkoły, dyplomy, prace uczniów oraz zdjęcia. Zaproszeni goście  mogli wpisać się do  Księgi Pamiątkowej.

 

30.11.2017r. Andrzejki

W ostatni dzień listopada tradycyjnie obchodziliśmy Andrzejki. Wróżyliśmy w bibliotece.Wróżby przygotowali uczniowie pod kierunkiem p.Katarzyny Kurasińskiej. Oczywiście było lanie na wodę roztopionego wosku przez dziurkę od klucza,buty,but który jako pierwszy przekroczy próg sali, symbolizuje fakt, że jego właścicielka jako pierwsza wyjdzie za mąż, wróżenie z kart,odczytywanie imienia przyszłego ukochanego, ukochanej. 

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

 

Czym żyje biblioteka!

W NASZEJ BIBLIOTECE CHODZI O TO, BY KSZTAŁTOWAĆ KULTURĘ CZYTELNICZĄ ORAZ BUDOWAĆ WIĘZI SPOŁECZNE, BY ODWIEDZALI JĄ, WSZYSCY CI, KTÓRZY SĄ CIEKAWI ŚWIATA.


   

 

14.02.2018r.  Walentynki

Dzień świętego Walentego - to doskonała okazja do wyznania miłości ukochanej osobie, dlatego też  w „Poligrafiku”  zorganizowaliśmy  pocztę walentynkową.  Zabawa polegała  na tym, że wypełnione i zaadresowane kartki walentynkowe młodzież wrzucała do specjalnie przygotowanej skrzynki, a wyznaczone osoby w dniu 14 lutego roznosiły  je do adresatów. Informacja o możliwości zrobienia i wysłania walentynkowej laurki, pojawiła się w szkole przed feriami, aby wszyscy chętni mogli  przygotować wyjątkową, niepowtarzalną Walentynkę.

Poczta walentynkowa- to nie jedyna atrakcja, jaka czekała  na uczniów z okazji dnia zakochanych. W szkole w tym dniu obchodziliśmy Dzień Koloru Czerwonego.  Każdy, kto ubrał się na czerwono był zwolniony z „krępujących” lub „niewygodnych” odpowiedzi.
Odpowiedzialne: p. M. Stratynska i p. J. Walewska.

 

 

17.02.2018 Międzynarodowy Dzień Kota

Z tej to okazji w naszej szkole zorganizowano akcję: „Szare, bure i pstrokate”, która miała na celu zebranie kociej karmy na rzecz bezdomnych zwierząt. Akcja trwa, wyniki ogłosimy pod  koniec  roku szkolnego. Posiadaczy i wielbicieli kotów zaprosiliśmy do pochwalenia się swoim pupilem. Zdjęcia uroczych milusińskich można było przynosić do biblioteki lub do p. J. Walewskiej. Fotografie Ozdobiły hol parteru i mogli je również  obejrzeć  rodzice i  przyszli uczniowie „Poligrafika”, którzy odwiedzili nas w Dniu Otwartym (24.02.2018). 18 lutego w Galerii Łódzkiej  można było zobaczyć kocie piękności. Wystawa Kotów Rasowych ściągnęła szerokie rzesze „kociarzy”. Nas reprezentowała p. bibliotekarka. Na wystawie można było kupić m.in. książkę F. Klimka „Najpiękniejsze wiersze o kotach”.

  

24.02.2018r. Dzień Otwarty

W sobotę 24lutego 2018 r. w Zespole Szkół Poligraficznych odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i przyszłych Uczniów klas I.W ofercie znalazła się prezentacja szkoły, zwiedzanie budynku, rozmowy z Dyrektorem, nauczycielami i uczniami.
Biblioteka uczestniczyła w promocji szkoły. Rodzice i przyszli poligrafowie  mogli  poznać panującą w bibliotece atmosferę , co jest w tym miejscu  ciekawego (oprócz bibliotekarza???), w jaki sposób można spożytkować w bibliotece swój wolny czas.

 

28.02.2018r. Dzień Otwarty dla uczniów szkół podstawowych

 W środę odwiedzili nas szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Łodzi.Na przyszłych poligrafów czekały liczne atrakcje ( więcej informacji w aktualnościach szkoły).Uczniowie i ich opiekunowie obejrzeli również  bibliotekę. Podczas chwili odpoczynku  w „strefie relaksacyjnej”  mogli odpocząć na naszej „wypasionej” kanapie i poznać zbiory biblioteczne, bo my wierzymy, że kontakt z książką ubarwia  szarą  rzeczywistość.

 20.03.2018r. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości .  

II edycja Imienin Marszałka w WBP  im. Piłsudskiego.
20 marca 2018r. uczniowie klasy IIc ( pod opieką p. J. Pilarskiej i p. M. Straryńskiej) wzięli udział w sesji poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu. Impreza odbyła się w WBP im. .Marszałka Józefa Piłsudskiego. Młodzież miała okazję  :
- obejrzeć film „Piłsudski Bronisław-zesłaniec, etnograf, bohater;
-spotkać się z reżyserem filmu Waldemarem Czyżewskim;
- uczestniczyć w otwarciu wystawy Bronisław Piłsudski(1866-1918).

 

UWALNIAMY KSIĄŻKI !

W naszej szkole ruszyła  akcja „Uwolnij książkę!”. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, daje szansę  wymiany na inne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki!. Zachęcamy do  przynoszenia  książek ,które już przeczytaliście i nie są Wam potrzebne. Dajcie drugie życie książce, niech ktoś chętny  też ją  przeczyta!

 

26.04.2018r. Gala podsumowująca XVII Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych   

W czwartek, w Teatrze Muzycznym w Łodzi przy ul. Północnej 47/51 odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVII edycję Festiwalu Bibliotek Szkolnych. Tegoroczny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych –„ Być jak Matejko” polegał na wykonaniu fotografii żywego obrazu opatrzonego cytatem z wybranej powieści historycznej. Możemy się pochwalić!.  I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Justyna Stelmaszczyk z kl. I g b. Justynka przyjęła nagrodę z rąk p. Grażyny Bąkiewicz-(  pisarki, historyka, nauczyciela). GRATULUJEMY!

W foyer teatru, uczestnicy gali mieli  okazję zobaczyć wystawę  kostiumów scenicznych - „Pół wieku z lekką muzą”, przygotowaną  dla uczczenia jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej Anny Bobrowskiej – Ekiert. 

 

 

 1.06.2018r. Bliskie spotkania na kanapie!

Nasze książki lubią relaksować się na kanapie! Poznaj nowości. Poczuj w sobie dziecięcą radość., inspirację i kreatywność. Każda książka jest przecież  podróżą w nieznane, w głąb siebie. Zapraszam na kanapę z książkami. Miłej zabawy! 

 

 

 REGULAMIN BIBLIOTEKI

1.) Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. 
2.) Przy zapisie zgłaszający się powinien zobowiązać się do przestrzegania regulaminu.
3.) Jednorazowo można wypożyczyć trzy woluminy. 
4.) Okres wypożyczenia książki z działu lektur i beletrystyki nie może przekraczać trzech tygodni. 
5.) Książki naukowe i popularnonaukowe wypożycza się na okres nie dłuższy niż jeden tydzień. 
6.) Istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonego woluminu, jeżeli nie ma zapotrzebowania ze strony innych wypożyczających. 
7.) Na prośbę czytelnika można zarezerwować książkę, która jest aktualnie wypożyczona. 
8.) Przeczytane woluminy powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy. 
9.) Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń. 
10.) Z księgozbioru podręcznego można korzystać wyłącznie na miejscu- w czytelni. 
11.) Nauczyciel bibliotekarz udzieli informacji o książkach, pomoże w doborze literatury. 
12.) Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. 
13.) Czytelnik przed wypożyczeniem książek powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi. 
14.) Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej). 
15.) Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
16.) W przypadku zmiany miejsca pacy lub szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.LEKTURY SZKOLNE 2017/2018

Książki, a dokładniej tytuły, które warto znać przed egzaminem dojrzałości na poziomie podstawowym.

 • Antygona
 • Balladyna
 • Będziecie Moimi świadkami...
 • Biblia
 • Boska Komedia 
 • Cesarz
 • Chłopi t. 1 
 • Cierpienia młodego Wertera 
 • Cudzoziemka 
 • Dekameron
 • Don Kichot z La Manchy 
 • Dziady cz. III 
 • Dzieje Tristana i Izoldy 
 • Dżuma 
 • Fantazy
 • Faust 
 • Ferdydurke 
 • Gloria victis 
 • Granica 
 • Hamlet 
 • Iliada
 • Inny świat 
 • Jądro ciemności 
 • Kazania sejmowe
 • Konrad Wallenrod
 • Kordian 
 • Król Edyp 
 • Lalka 
 • Listy starego diabła do młodego
 • Lord Jim
 • Ludzie bezdomni 
 • Łagodna 
 • Makbet 
 • Mendel Gdański 
 • Mistrz i Małgorzata 
 • Mitologia
 • Nad Niemnem 
 • Nana
 • Nie Boska Komedia 
 • Noce i dnie
 • Obrona Sokratesa
 • Odyseja
 • Ojciec Goriot
 • Pamięć i tożsamość
 • Pamiętniki 
 • Pan Tadeusz 
 • Pani Bovary
 • Pieśń o Rolandzie
 • Potop 
 • Pożegnanie z Marią 
 • Pożoga
 • Proces 
 • Przedwiośnie 
 • Przestrogi dla Polski
 • Romeo i Julia
 • Siłaczka
 • Skąpiec
 • Sklepy cynamonowe
 • Świętoszek 
 • Szewcy 
 • Tango 
 • Trans-Atlantyk 
 • Wesele 
 • Wierna rzeka 
 • Wyznania
 • Zbrodnia i kara