Biblioteka

 

Cześć! Witam na stronie biblioteki i zachęcam do CZYTANIA KSIĄŻEK!!!

"Bo czytanie to (...) odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów" 
                                                                                           ~ J. Iwaszkiewicz

 

  Godziny otwarcia:

Poniedziałek - piątek:   9.00 - 15.00

 

     Biblioteka szkolna jest pracownią interdyscyplinarną, służącą realizacji potrzeb dydaktyczno-wychowawczych szkoły. Czytelnikami biblioteki są uczniowie, nauczyciele i  pracownicy szkoły .Jej dzieje  są nierozerwalnie związane z  powojenną historią szkoły i sięgają 1947r. (1 września 1947r. zostało otwarte Gimnazjum Przemysłowe Przetwórczo-Papiernicze przy ul. Zamenhofa).  
   
     Obecnie biblioteka mieści się na parterze i  posiada jedno pomieszczenie,  w którym znajduje się wypożyczalnia i czytelnia.                                                        

     Biblioteka dysponuje 15-tysięcznym księgozbiorem, w tym lektury, książki zawodowe i beletrystyka. Czytelnia biblioteki pełni funkcję dodatkowej sali lekcyjnej, czasami odbywają się w niej wieczornice, imprezy okolicznościowe np. „poczta walentynkowa” .Uczniowie korzystający z czytelni mogą sięgać po księgozbiór podręczny i czasopisma.

 NOWOŚCI BIBLIOTECZNE

    

    

    

    

    AKTUALNOŚCI

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

13.09.2018r. Zakładamy  gazetkę szkolną!

Dziś 13 września w bibliotece szkolnej zebrał się  zespół redakcyjny gazetki szkolnej. Grupa  głodnych nowych wrażeń  uczniów klasy I  postanowiła aktywnie włączyć się w życie szkoły. Spontanicznie zorganizowała  w bibliotece zebranie, na którym  wybrano  zarząd gazetki, w tym redaktora naczelnego.  Na razie nie doszło  do podziału  zadań, ponieważ  organizatorzy  chcą włączyć do akcji innych kreatywnych! W bibliotece zostały przygotowane plakaty i ogłoszenia, zachęcające do przybycia  na pierwsze spotkanie wszystkich tych , którzy chcą mieć wpływ na gazetkę. Potrzebni są  dobrzy organizatorzy, poloniści i rysownicy.    Trzymamy kciuki!

 

7.09.2018r. Narodowe Czytanie 2018 w Technikum Poligraficznym

 W tym roku nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Narodowe Czytanie”, prowadzonej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Akcja została przeprowadzona w piątek 7 września, w czytelni naszej biblioteki. Do wspólnego czytania „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zostali zaproszeni uczniowie klas I-IV z polonistkami p. mgr K. Kurasińską i  p. mgr J. Pilarską. Wszyscy uczestnicy czytali adaptację „Przedwiośnia”. Mieli również okazję wysłuchać fragmentu powieści w interpretacji Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, poznać genezę powstania „Przedwiośnia”, oraz usłyszeć ulubiony fragmenty książki w wykonaniu swoich  nauczycieli. Inicjatorką przeprowadzonej w  szkole akcji była pani M. Stratyńska. Akcji towarzyszyła wystawka książek Stefana Żeromskiego.

                                                                                          

 

ROK SZKOLNY 2017/2018 

24.09-30.09. 2017 r. Tydzień Zakazanych Książek.

W poniedziałek 25 września br. w bibliotece nastąpiło  otwarcie wystawy, zorganizowanej w ramach Tygodnia Zakazanych Książek.
Celem Tygodnia Zakazanych Książek  jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji – bibliotekach czy szkołach”!
W ramach wystawy zaprezentowano kilkanaście  pozycji książkowych ze zbiorów biblioteki,których lektura była zakazywana  z różnych  przyczyn: politycznych, religijnych , społecznych.  Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja multimedialna, którą mogła obejrzeć odwiedzająca bibliotekę młodzież.

 1.10-31.10.2017 r. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych „KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY”

W październiku biblioteka  włączyła  się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji uczniowie zostali zaproszeni do udziału w akcjach :

-Wybieramy Książkę Roku 2017! ( akcja trwa)

- Książka dla biblioteki! ( akcja trwa)

-  Promocja książki i czytelnictwa ( prace plastyczne pt. ”Książka nas łączy”)

- Ankieta na temat:” Zainteresowania czytelnicze nastolatków”

- Ankieta na temat :” Biblioteka szkolna i jej zbiory –sugestie czytelników”

- wystawy  tematyczne zorganizowane w kąciku czytelniczym: „Książki, które trzeba przeczytać…”, „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

 

70 LAT MINĘŁO

W TYM ROKU OBCHODZIMY JUBILEUSZ 70-LECIA SZKOŁY!

16 listopada 2017 r. odbyły się oficjalne obchody, które rozpoczęła msza święta. Kontynuacją uroczystości była akademia, podczas której dyrektor szkoły p. Irena Maszke przyjęła życzenia od zaproszonych gości, podsumowaniem. To był wyjątkowy dzień również dla biblioteki. Historia biblioteki jest nierozerwalnie związana z  powojenną historią szkoły i sięga 1947.( 1 września 1947 r.               zostało otwarte Gimnazjum Przemysłowe Przetwórczo-Papiernicze przy ul. Zamenhofa)).Pierwsza księga inwentarzowa z 1947 r. zawiera 78 stron. Numer jeden otrzymała wtedy książka B. Iwaszkiewicza ( nie mylić z pisarzem Jarosławem Iwaszkiewiczem) „Algebra”.
Biblioteka uczciła Jubileusz wystawą pamiątek. Na korytarzu zostały wystawiane kroniki rejestrujące najważniejsze wydarzenia i fakty z historii szkoły, dyplomy, prace uczniów oraz zdjęcia. Zaproszeni goście  mogli wpisać się do  Księgi Pamiątkowej.

 

30.11.2017r. Andrzejki

W ostatni dzień listopada tradycyjnie obchodziliśmy Andrzejki. Wróżyliśmy w bibliotece.Wróżby przygotowali uczniowie pod kierunkiem p.Katarzyny Kurasińskiej. Oczywiście było lanie na wodę roztopionego wosku przez dziurkę od klucza,buty,but który jako pierwszy przekroczy próg sali, symbolizuje fakt, że jego właścicielka jako pierwsza wyjdzie za mąż, wróżenie z kart,odczytywanie imienia przyszłego ukochanego, ukochanej. 

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

 

Czym żyje biblioteka!

W NASZEJ BIBLIOTECE CHODZI O TO, BY KSZTAŁTOWAĆ KULTURĘ CZYTELNICZĄ ORAZ BUDOWAĆ WIĘZI SPOŁECZNE, BY ODWIEDZALI JĄ, WSZYSCY CI, KTÓRZY SĄ CIEKAWI ŚWIATA.


   

 

14.02.2018r.  Walentynki

Dzień świętego Walentego - to doskonała okazja do wyznania miłości ukochanej osobie, dlatego też  w „Poligrafiku”  zorganizowaliśmy  pocztę walentynkową.  Zabawa polegała  na tym, że wypełnione i zaadresowane kartki walentynkowe młodzież wrzucała do specjalnie przygotowanej skrzynki, a wyznaczone osoby w dniu 14 lutego roznosiły  je do adresatów. Informacja o możliwości zrobienia i wysłania walentynkowej laurki, pojawiła się w szkole przed feriami, aby wszyscy chętni mogli  przygotować wyjątkową, niepowtarzalną Walentynkę.

Poczta walentynkowa- to nie jedyna atrakcja, jaka czekała  na uczniów z okazji dnia zakochanych. W szkole w tym dniu obchodziliśmy Dzień Koloru Czerwonego.  Każdy, kto ubrał się na czerwono był zwolniony z „krępujących” lub „niewygodnych” odpowiedzi.
Odpowiedzialne: p. M. Stratynska i p. J. Walewska.

 

 

17.02.2018 Międzynarodowy Dzień Kota

Z tej to okazji w naszej szkole zorganizowano akcję: „Szare, bure i pstrokate”, która miała na celu zebranie kociej karmy na rzecz bezdomnych zwierząt. Akcja trwa, wyniki ogłosimy pod  koniec  roku szkolnego. Posiadaczy i wielbicieli kotów zaprosiliśmy do pochwalenia się swoim pupilem. Zdjęcia uroczych milusińskich można było przynosić do biblioteki lub do p. J. Walewskiej. Fotografie Ozdobiły hol parteru i mogli je również  obejrzeć  rodzice i  przyszli uczniowie „Poligrafika”, którzy odwiedzili nas w Dniu Otwartym (24.02.2018). 18 lutego w Galerii Łódzkiej  można było zobaczyć kocie piękności. Wystawa Kotów Rasowych ściągnęła szerokie rzesze „kociarzy”. Nas reprezentowała p. bibliotekarka. Na wystawie można było kupić m.in. książkę F. Klimka „Najpiękniejsze wiersze o kotach”.

  

24.02.2018r. Dzień Otwarty

W sobotę 24lutego 2018 r. w Zespole Szkół Poligraficznych odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i przyszłych Uczniów klas I.W ofercie znalazła się prezentacja szkoły, zwiedzanie budynku, rozmowy z Dyrektorem, nauczycielami i uczniami.
Biblioteka uczestniczyła w promocji szkoły. Rodzice i przyszli poligrafowie  mogli  poznać panującą w bibliotece atmosferę , co jest w tym miejscu  ciekawego (oprócz bibliotekarza???), w jaki sposób można spożytkować w bibliotece swój wolny czas.

 

28.02.2018r. Dzień Otwarty dla uczniów szkół podstawowych

 W środę odwiedzili nas szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Łodzi.Na przyszłych poligrafów czekały liczne atrakcje ( więcej informacji w aktualnościach szkoły).Uczniowie i ich opiekunowie obejrzeli również  bibliotekę. Podczas chwili odpoczynku  w „strefie relaksacyjnej”  mogli odpocząć na naszej „wypasionej” kanapie i poznać zbiory biblioteczne, bo my wierzymy, że kontakt z książką ubarwia  szarą  rzeczywistość.

 20.03.2018r. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości .  

II edycja Imienin Marszałka w WBP  im. Piłsudskiego.
20 marca 2018r. uczniowie klasy IIc ( pod opieką p. J. Pilarskiej i p. M. Straryńskiej) wzięli udział w sesji poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu. Impreza odbyła się w WBP im. .Marszałka Józefa Piłsudskiego. Młodzież miała okazję  :
- obejrzeć film „Piłsudski Bronisław-zesłaniec, etnograf, bohater;
-spotkać się z reżyserem filmu Waldemarem Czyżewskim;
- uczestniczyć w otwarciu wystawy Bronisław Piłsudski(1866-1918).

 

UWALNIAMY KSIĄŻKI !

W naszej szkole ruszyła  akcja „Uwolnij książkę!”. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, daje szansę  wymiany na inne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki!. Zachęcamy do  przynoszenia  książek ,które już przeczytaliście i nie są Wam potrzebne. Dajcie drugie życie książce, niech ktoś chętny  też ją  przeczyta!

 

26.04.2018r. Gala podsumowująca XVII Łódzki Festiwal Bibliotek Szkolnych   

W czwartek, w Teatrze Muzycznym w Łodzi przy ul. Północnej 47/51 odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVII edycję Festiwalu Bibliotek Szkolnych. Tegoroczny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych –„ Być jak Matejko” polegał na wykonaniu fotografii żywego obrazu opatrzonego cytatem z wybranej powieści historycznej. Możemy się pochwalić!.  I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Justyna Stelmaszczyk z kl. I g b. Justynka przyjęła nagrodę z rąk p. Grażyny Bąkiewicz-(  pisarki, historyka, nauczyciela). GRATULUJEMY!

W foyer teatru, uczestnicy gali mieli  okazję zobaczyć wystawę  kostiumów scenicznych - „Pół wieku z lekką muzą”, przygotowaną  dla uczczenia jubileuszu pięćdziesięciolecia pracy artystycznej Anny Bobrowskiej – Ekiert. 

 

 

 1.06.2018r. Bliskie spotkania na kanapie!

Nasze książki lubią relaksować się na kanapie! Poznaj nowości. Poczuj w sobie dziecięcą radość., inspirację i kreatywność. Każda książka jest przecież  podróżą w nieznane, w głąb siebie. Zapraszam na kanapę z książkami. Miłej zabawy! 

 

 

 REGULAMIN BIBLIOTEKI

1.) Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. 
2.) Przy zapisie zgłaszający się powinien zobowiązać się do przestrzegania regulaminu.
3.) Jednorazowo można wypożyczyć trzy woluminy. 
4.) Okres wypożyczenia książki z działu lektur i beletrystyki nie może przekraczać trzech tygodni. 
5.) Książki naukowe i popularnonaukowe wypożycza się na okres nie dłuższy niż jeden tydzień. 
6.) Istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonego woluminu, jeżeli nie ma zapotrzebowania ze strony innych wypożyczających. 
7.) Na prośbę czytelnika można zarezerwować książkę, która jest aktualnie wypożyczona. 
8.) Przeczytane woluminy powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy. 
9.) Czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania ustalonych terminów wypożyczeń. 
10.) Z księgozbioru podręcznego można korzystać wyłącznie na miejscu- w czytelni. 
11.) Nauczyciel bibliotekarz udzieli informacji o książkach, pomoże w doborze literatury. 
12.) Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. 
13.) Czytelnik przed wypożyczeniem książek powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi. 
14.) Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej). 
15.) Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
16.) W przypadku zmiany miejsca pacy lub szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.LEKTURY SZKOLNE 2017/2018

Książki, a dokładniej tytuły, które warto znać przed egzaminem dojrzałości na poziomie podstawowym.

 • Antygona
 • Balladyna
 • Będziecie Moimi świadkami...
 • Biblia
 • Boska Komedia 
 • Cesarz
 • Chłopi t. 1 
 • Cierpienia młodego Wertera 
 • Cudzoziemka 
 • Dekameron
 • Don Kichot z La Manchy 
 • Dziady cz. III 
 • Dzieje Tristana i Izoldy 
 • Dżuma 
 • Fantazy
 • Faust 
 • Ferdydurke 
 • Gloria victis 
 • Granica 
 • Hamlet 
 • Iliada
 • Inny świat 
 • Jądro ciemności 
 • Kazania sejmowe
 • Konrad Wallenrod
 • Kordian 
 • Król Edyp 
 • Lalka 
 • Listy starego diabła do młodego
 • Lord Jim
 • Ludzie bezdomni 
 • Łagodna 
 • Makbet 
 • Mendel Gdański 
 • Mistrz i Małgorzata 
 • Mitologia
 • Nad Niemnem 
 • Nana
 • Nie Boska Komedia 
 • Noce i dnie
 • Obrona Sokratesa
 • Odyseja
 • Ojciec Goriot
 • Pamięć i tożsamość
 • Pamiętniki 
 • Pan Tadeusz 
 • Pani Bovary
 • Pieśń o Rolandzie
 • Potop 
 • Pożegnanie z Marią 
 • Pożoga
 • Proces 
 • Przedwiośnie 
 • Przestrogi dla Polski
 • Romeo i Julia
 • Siłaczka
 • Skąpiec
 • Sklepy cynamonowe
 • Świętoszek 
 • Szewcy 
 • Tango 
 • Trans-Atlantyk 
 • Wesele 
 • Wierna rzeka 
 • Wyznania
 • Zbrodnia i kara