Gazetka na wszystkie pory roku

Przedszkole Miejskie Nr 119 – grudzień 2013r. – Nr 4

www.pm119lodz.wikom.pl                                        

 

Zima

                              

 

DRODZY RODZICE

Jak obyczaj każe stary, według ojców naszych wiary,
chcemy złożyć Wam życzenia, z dniem Bożego Narodzenia.
Niech ta Gwiazdka Betlejemska, która wschodzi tuż po zmroku,
da Wam szczęście i pomyślność, w nadchodzącym Nowy Roku.

Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia

oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

życzą

dyrektor, rada pedagogiczna i personel
Przedszkola Miejskiego Nr 119

 

 

 

 

 

Ciekawostki z życia przedszkola!

 

Ostatnim miesiącem w roku jest grudzień. W grudniu rozpoczyna się kalendarzowa zima. Ze względu na Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester grudzień jest ulubionym miesiącem wielu ludzi. Co prawda robi się coraz chłodniej i za chwilę wszyscy będą tym zmęczeni, ale czyż nie nieprzyjemnie jest po tym jak się wymarznie wejść do ciepłego domu, ogrzać się rodzinnym ciepłem i herbatą. Dzięki temu zima ma swój niepowtarzalny urok. Okres świąteczny i noworoczny należy w przedszkolu do szczególnie przyjemnych. Pierwszą niespodzianką dla naszych przedszkolaków były Mikołajki podczas których odwiedził  nas cyrk. Ależ było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Występ klauna, tresura psów, gimnastyka artystyczna, pokaz węży wszystko można było zobaczyć podczas jednego występu. Mikołaj w przedszkolu również nas odwiedził i wręczył prezenty, podczas wspólnej zabawy z rodzicami, którą prowadziła pani Ula Pakuła. Dzieci z grup starszych były w szkole na Jasełce, uczestnictwo wyzwoliło wiele emocji oraz pozwoliło przybliżyć im istotę świąt.

 

Co słychać w grupie I

W miesiącu grudniu dzieci z grupy I miały kolejne spotkanie z panią z Biblioteki Rejonowej. Na spotkaniu poznały legendę o Świętym Mikołaju, zwyczaje świąteczne innych narodów. W dniu mikołajkowym uczestniczyły interaktywnie w występach cyrku . Przed zbliżającymi się świętami dekorowały salę, choinkę. Na kiermasz świąteczny wykonały pod opieką nauczyciela świąteczne pocztówki. Poznały kolędy, które wspólnie są śpiewane przy udekorowanej choince. Grupa IV zaprosiła nas na przedstawienie jasełkowe i wspólne kolędowanie. W dniu 16 grudnia odwiedził nasze przedszkole Święty Mikołaj. Przy zabawach z Panią Ulą Pakułą i rodzicami dzieci otrzymały prezenty rozdawane przez Świętego Mikołaja.

 

Co słychać w grupie II

Grudzień to miesiąc pracowity byliśmy w Szkole Podstawowej 189 na ul. Kossaka. Odwiedziliśmy pierwszą klasę, usiedliśmy w ławkach próbowaliśmy poczuć atmosferę szkoły pisząc pierwsze szlaczki. Bawiliśmy się wspólnie z pierwsza klasą przy piosenkach, tańcach oraz zwiedziliśmy szkołę. Często w  tym miesiącu chodziliśmy na spacery w poszukiwaniu oznak zimy. Poznaliśmy pracę górnika i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat Świąt Bożego Narodzenia.

Co słychać w grupie III

Przyszedł grudzień a wraz z nim wielkimi krokami zbliża się zima. Dzieci nie mogą już doczekać się zabaw na wyczekiwanym śniegu.  Czekając na biała zimę oraz Mikołaja, śpiewamy dużo nowych piosenek i kolęd oraz wykonujemy ciekawe prace plastyczne

 

Co słychać w grupie IV

Grupa IV przed świętami zaprosiła na spotkanie Rodziców. Mama Ani przeczytała bajeczkę o Tupciu i Chrupciu i jego świątecznych marzeniach. Następnie dzieci przedstawiły zebranym rodzicom przygodę Oli, która szukała choinki dla swoich lalek i jasełka . Zaśpiewały też piosenki , kolędy i wręczyły własnoręcznie wykonany upominek. Na następny dzień na wspólne kolędowanie zaprosiły dzieci ze wszystkich grup. A teraz czas upływa na śpiewaniu kolęd, robieniu ozdób świątecznych i oczekiwaniu na kolejne prezenty od Mikołaja.

 

 

Zachęcamy wszystkich do zbierania makulatury, dla   grupy, która zbierze największą ilość przewidziano nagrodę.

 

 

 

 

 

Wiersz pani Marzeny:

 

Świąteczne życzenia

 

Na choince lampek błysk,

Już świąteczny nadszedł czas.

Pierwsza gwiazdka zaświeciła

I do stołu zaprosiła.

Przy opłatku życzeń moc,

Każdy marzy by w tę noc,

Chociaż jedno się spełniło,

Żeby dobrze wszystkim było.

 

 

.Do poczytania dla Rodziców!

 

W dzień Wigilii

 

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy wszyscy wieczorem spoglądamy za okno i niecierpliwie wpatrujemy się w niebo, które staje się najpierw granatowe, potem prawie czarne, a czas się coraz bardziej wydłuża w oczekiwaniu. Mama w kuchni krząta się, świąteczny strój jest już przygotowany do wieczerzy, unoszą się pyszne zapachy rozmaitych potraw, choinka mieni się kolorowymi światełkami, a dzieci patrzą przez okno. I wreszcie jest! Pierwsza gwiazdka. To znak, że stało się coś bardzo ważnego. Gwiazdka to początek życia. Każde małe dziecko gdy przychodzi na świat to zapala się mała gwiazdka. To jest pierwsza gwiazdka w jego życiu, pierwsza gwiazdka dla rodziców. Najważniejsza. W tradycji polskiej obchody Bożego Narodzenia, a zwłaszcza obchody dnia wigilijnego zajmują miejsce szczególne. Nazwa wigilia pochodzi od słowa łacińskiego: wigilia – czuwanie, straż nocna, warta. Wigilię polską cechuje pełne emocji oczekiwanie na wielkie, cudowne wydarzenie, wielkie Święto Bożego Narodzenia i niepowtarzalne święto kręgu rodzinnego. Święta Bożego Narodzenia trudno wyobrazić sobie bez choinki. W Polsce pierwsze choinki pojawiły się w XIX wieku. Aż trudno uwierzyć, że jest to jedna z młodszych tradycji świątecznych. Wcześniej przystrajano domy gałązkami świerku, jodły lub sosny. Pod sufitem wieszano podłaźniczki, które ozdabiano jabłkami, orzechami, łańcuchami i innymi papierowymi ozdobami. Na wigilię przyrządza się najczęściej 12 potraw, bo tyle jest miesięcy w roku lub – wg innej interpretacji – bo było tylu apostołów. W Polsce na wigilię jada się więc: barszcz grzybowy, lub barszcz czerwony z uszkami, zupę grzybową, kapustę z grzybami, groch z kapustą, gołąbki z kapusty z kaszą i grzybami, pierogi z kapustą i grzybami itp. Na wigilijnym stole są także śledzie i ryby, kluski z makiem i kompot z suszonych owoców. Zgodnie z przyjętym obyczajem, pozostawia się wolne miejsce przy stole z nakryciem dla podróżnego, przygodnego gościa, dla każdego, kto w wieczór i noc wigilijną zapuka do drzwi domu i poprosi o schronienie. Święta Bożego Narodzenia

 

                     

Rogaliki waniliowe są dla wielu stałym elementem świąt - jak choinka, karp czy prezenty. Ponieważ przepis na te ciasteczka jest wyjątkowo prosty, nadaje się także dla nie wprawionych piekarzy, a nawet do samodzielnego przygotowania dla starszych dzieci.

 

Składniki
- 100 g cukru pudru
- 250 g masła
- 100 g zmielonych orzechów i migdałów
- 0,5 kg mąki
- 1 paczuszka cukru waniliowego
- trochę cukru pudru do posypania gotowych wypieków

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki oprócz cukru waniliowego i cukru pudru włożyć do miski, zagnieść jednolite ciasto. Przykryć folią aluminiową i włożyć do lodówki na dwie godziny.

Podzielić ciasto na części, każdą rozwałkować na koło i podzielić na trójkąty. Każdy trójkąt zwinąć w kształt rogalika.

Nagrzać piekarnik do 175°C, piec rogaliki (partiami ułożone na blasze wyłożonej papierem do pieczenia) przez 20 minut.
Na koniec posypać rogaliki mieszanką z cukru waniliowego i cukru pudru.
Uwaga, można rogaliki nadziewać powidłami lub dżemem. Po prostu połóż odrobinę nadzienia na trójkąt ciasto i zwiń. Piecz jak wyżej.